| Chanel22 a întrebat:

Buna happy, am nevoie de putin ajutor. Eu pot spune ca stiu engleza, stiu perfect gramatica, detin un vocabular destul de variat, iar cand vine vorba de scris, sau citit ma descurc chiar bine, pe langa asta sunt a in clasa a 9 -a la bilingv engleza, dar totusi am o problema : comunicarea. Imi puteti da niste sfaturi, cum as putea sa-mi dezvolt capacitatea de comunicare ( in engleza ), mereu cand trebuie sa vorbesc ma blochez, ma incurc, nu-mi vin cuvintele... aveti vreo idee? sad
Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Ar trebui sa iti gasesi de ex. pe facebook o persoana cu care sa comunici in engleza. Sau poti ruga o prietena sa vorbiti in engleza.
Doar vorbind vei scapa de ''trac'', si eu am avut aceeasi problema, avem impresia ca nu voi putea pronunta cuvintele, dar, dupa ce am vorbit putin, am fost mult mai relaxata happy.

O seara frumoasa!

| Niculescu_Tini_1987 a răspuns:

Pentru inceput incearca sa folosesti cuvinte simple, comune. Am avut cam aceeasi problema atunci cand am plecat in Anglia. Chiar daca nu gasesti pe moment cuvantul sau traducerea din romana, vorbeste langa subiect si o sa vina de la sine.