| anonim_4396 a întrebat:

Vorbesc cu un baiat, el este american. deci vorbim in engleza, in scris ne intelegem perfect, scriu perfect limba engleza.Dar cand vine vorba de vorbit. am probleme cu pronuntia. In 2 saptamani vine la mine, cum as putea sa imi imbunatatesc pronuntia? Stiti ceva site-uri sau aveti vreo idee? Multumesc.

2 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Inregistreaza-te cand vorbesti si incearca sa faci propozitii cat mai simple ca sa il faci sa inteleaga, si nu uita: repetitia e mama invataturii(doar in acest caz).
Cu cat vorbesti mai mult, cu atat esti mai bun/buna. In timpul liceului vorbeam engleza in fiecare zi si uneori nu cred ca era diferenta intre romana si engleza(ca dictie si viteza de pronuntare vreau sa spun). Acum m-am prostit.
Pentru intelegere, incearca atunci cand te uiti la filme sa nu te uiti la traducere si sa-i intelegi pe ei ce spun. Mult noroc.

| AndreeaDiana9999 a răspuns:

Buna Roxana!
Nu prea cred ca poti invata mare lucru din site-uri singura solutie este sa sculti alti englezi, sau sa vorbesti cu ei.
Sunt sigura ca pe parcurs ce vei vorbi cu prietenul tau iti vei dezvolta si abilitatile de pronuntie.
Iti spun din propria-mi experienta.
Pa-pa.