| Stefan2267 a întrebat:

Cum incepe scoala in Judetul Galati?

5 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Cu grija si ruleta ruseasca big grin

| ValentinGabi a răspuns:

O să înceapă cu început pentru început.

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Mai sunt 3 saptamanii pana la inceperea noului an scolar...Asa cum a spus dnul presedinte Iohannis, institutiile scolare vor incepe dupa anumite scenarii:
Prin urmare, există trei scenarii: VERDE, GALBEN și ROȘU.
-Scenariul verde înseamnă că în localitatea verde e mai puţin de o persoană în medie detectată cu COVID-19.
-Scenariul 2 înseamnă scenariul galben - între 1 şi 3 persoane detectate în medie zilnică în ultimele 14 zile.
-Scenariul 3 când au apărut mai mult de trei bolnavi noi în localitatea respectivă.

Decizia privind mersul fizic la școală se ia pentru fiecare școală în parte la nivel de județ, la propunerea școlii, a Inspectoratului, și se decide în Comandamentul județean pentru situații de urgență.
Președintele a menționat faptul că, momentan, majoritatea localităților din România se încadrează în scenariul verde. Doar 50 de localități, s-ar încadra în scenariul roșu și 100 în scenariul galben.

| Stefan2267 explică (pentru mustafateke7):

Stiam, dar acum Judetul Galati in ce scenariu se claseaza! Am gasit doua formule de calcul, una care ar fi fgost trimisa gresit, dar niciuna nu continea exact cum se calculeaza!

| mustafateke7 a răspuns (pentru Stefan2267):

Buna, din nou...Momentan degeaba s-ar clasa jud. Galati pe lista jud. verzi....mai sunt 3 saptamani pana la inceperea scolii, in aceste 3 saptamani, situatia, din nefericire s-ar agrava.