| LittleLady a întrebat:

Cum iti dai seama cu ce verb auxiliar se conjuga verbele din franceza la le-plus-que-perfait? Daca sunt de miscare se conjuga cu etre si daca nu sunt de miscare se conjuga cu avoir?

2 răspunsuri:
| xesusn a răspuns:

Da cele de miscare se conjuga cu etre si restul cu etre.De dat seama iti dai lucrand exercitii multe si asa ti se fixeaza mai usor.pa pa happy

| Anonima00 a răspuns:

Pai prima data ar trebui sa-l traduci in limba romana si dupa vezi daca este de miscare sau nu!