| MirunaSunrise a întrebat:

De unde-mi dau seama in limba franceza cu ce se conjuga cuvintele adica daca e cu etre avoir si etc?

Răspuns Câştigător
| furtuna a răspuns:

Nu cuvintele se conjuga, ci verbele. Verbele se conjuga cu etre sau avoir la perfectul compus. Toate verbele se conjuga cu avoir, cu exceptia celor de miscare si celor pronominale. Perfectul compus=verbul auxiliar(avoir, sau etre)+participiul trecut. Bafta!

1 răspuns:
| Onn3 a răspuns:

Poi vrebele conjugate cu etre sunt cele de miscare, iar restul sunt cu avoir.