| ingerash_1981 a întrebat:

La franceza.cand un verb se conjuga cu avoir si cand cu etre? Ca nu imi dau seamalaughing. funda :X

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Majoritatea verbelor se conjuga cu avoir.
Sunt asa-numitele "verbe de miscare", care se conjuga cu etre.
aller=a merge; entrer=a intra; sortir=a iesi (DAR, nu si sortir=a scoate, care se conjuga cu avoir); venir=a veni; partir=a pleca; monter=a urca; descendre=a cobori; tomber=a cadea.
Se mai conjuga cu etre TOATE verbele pronominale (se laver, se lever, se reveiller etc).

3 răspunsuri:
| RoaRxDD a răspuns:

Urasc franceza. E tot ce pot spune.

| Maiaaiaia a răspuns:

Pai sa stii ca orikare verb se conjuga cu avoir in afara de (cele 13 verbe : aller,rester,tomber,monter,arriver,entrer,rentrer,venir,partir,sortir,descendre, mourir si verbele pronominale care au in fata SE adica s'appeler, se laver si altele ) restul toate cu AVOIR...))) sper ca te-am ajutat