| CoOoLLa a întrebat:

Cum memorez o lectie mai usor? de exemplu la Biologie, Tehnologie, Fizica...Definitii..si alte chestii? Ziceti-mi si mie cateva metode va rog!

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Trebuie sa faci legatura la ce inveti si sa te gandesti logic la cuvintele pe care le citesti din lectie. daca inveti, cum invata unii, ca "papagalul" fara a intelege ceea ce spui atunci chiar e o problema!

scrie de mai multe ori pe ciorne ceea ce ai retinut din lectie pana o vei sti bine in totalitate.cu timpul te vei obisnui si vei deprinde lectiile mai usor.

sper ca te-am ajutat.o zi buna happy

1 răspuns:
| AnnaMaria27 a răspuns:

In primul rand, ca sa poti invata o lectie trebuie mai intai sa o intelegi!
Cauta in dictionar termenii pe care nu ii cunosti si nu ii invata doar papagaliceste, deoarece in viitor, poate iti vor folosi!happy

In al doilea rand, ca sa nu uiti o lectie dupa scurt timp, roaga pe cineva sa te asculte la tot ce ai invatat! Iar la cuvintele pe care nu le poti retine, creeaza-ti niste analogii, cu ajutorul carora sa ti le aduci aminte cu usurinta sau sa le scrii de mai multe ori pe foaie pana iti raman in minte!

Sper sa iti fie de folos metodele mele!
Bye, bye! happy