| babyangel a întrebat:

Cum pot sa invat mai usor o lectie (exemplu la biologie)? nu-mi place sa tocesc... vreau sa inteleg logic, iar profa ne pune sa invatam de pe carte...sad si nu reusesc.nu retin. mi-e frica sa nu iau note mici...sad la mate, chimie, fizica n-am probleme pentru ca inteleg... dar la biologie nu pot sa "tocesc" nu sunt obisnuita sa fac asta...

25 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Incearca sa mergi la un muzeu, la gradina botanica, sa cumperi un CD

| Teooo a răspuns:

Incearca sa iti subliniezi lucrurile cele mai importante iar apoi scoti ideiile principale pe care apoi le dezvolti.

Succes! happy

| hmmmmmmmm a răspuns:

Incearca sa intelegi totul logic facand asemanari. Da viata notiunilor. Exemplu concret: priveste celulele ca pe niste muncitori, care se nasc traiesc si mor, incearca sa iti imaginezi mecanismele prin care se hranesc plantele sau in fine... ce inveti tu acolo. Bafta!

| mony_5661 a răspuns:

Pai ia lectia si imparte-o in fragmente. Incearca sa explici fiecare fragment in minte si sa-l retii. Sper sa mearga.

| erik100 a răspuns:

Scoala te face MARE.asa ca toceste si mai tarziu n-o sa regreti,, asa ca mine,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa gasesti imagini, asa te vei uita pe ele si vei retine mai usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa citesti cate un fragment de mai multe ori asa vei retine mai usor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste lectia si i-a cate un rand si invat-o pe toata asa sa vezi ca iop cred ca merge ca la mine merge...tonguebig grin:*pup succes ...bafta multa ureazami mie noroc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citest-o de 3 ori, si retii _doar_cei important!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iei un fragment din lectie si dupa aia nu treci la altu pana nu il inveti pe derostwinking o sa mearga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti scheme pentru ca in carte este mai detaliat sau invata dupa desene ca desenul contine informatia esentiala a lectiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca nici mie numi este usor eu vreau sa iau numai nota 10 la toate materiile dar nu pot retine lectia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate, dar eu am o mica problema cu profa de tehnologica pentru ca ne preda cate 2-3 file, si cand poti sa inveti atata (nu imi place sa tocesc )restul is ca cu celelalte materii.:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum fac eu (ma gandesc la mecanica) intai dupa 1-2 ore de relaxare repet de cateva ori lectia... nu o retin 1 cuv 2, 3 cam asa ma duc a mai joc mai stau seara inainte de culcare repeti aste pui,, surubul'' cand te trezesti mai repeti 1-2 pri si ai pus si,, piulita'' nu sari peste ultimul pas dimineata vei sti chiar daca nu mai repeti dar pe parcursul zilei vei uita din cauza stresului etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste din carte ce este cel mai important subliniaza, si repeta de mai multe ori cu voce tare, si o sa-ti intra cumva in cap, deci este imposibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toceste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa citesti de mai multe ori lectia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca eu iti dau dreptate nici eu nu inteleg din lectia pe care mi-a preda profu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sublinieaza frazele mai importante cu culoarea portocaliu si vei retin foarte repede.big grin ...la mine a mers.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite iti zic eu ce sa faci sunt copil de nota 10 niciodata 9, atata faci doar..., inveti cate putin din toate, esentialul o intrebare eu esti baiat sau fata? daca da cati ani ai, unde stai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia si invata logic si daca nu merge si asa ia-o pe profa de biologie si izbeste-o de catedra, la mine a functionatbig grin

| chocolatte a răspuns:

Buna! Incearca sa citesti toata lectia odata si apoi sa o retii pe paragrafe. Mie cand mi se dadea o lectie de invatat din carte mi-o scriam eu pe o foaie si chiar mai conspectam, mi se parea mult mai simplu daca era scria de mine. La lectiile mai grele, proiectele de exemplu le inregistam pe mp3 si le ascultam. Multa bafta!

| Duluman2002 a răspuns:

Citesti o propozitie, si ti-o explici cu cuvintele tale.

| MrCosulea a răspuns:

Deci ai tot textul.Subliniezi cam 2 3 propozitii si invatale sigur o sa mearga.

| Armen a răspuns:

Invata lectia cu o imagine langa tine, asa vei intalege lectia mai bine.Succes