| Chriszzz a întrebat:

Cum pot afla niste numere invers proportionale?

1 răspuns:
| ViVi99 a răspuns:

Sa spunem ca ai nr {a; b; c} i.p cu{2; 3; 4}; si a+b+c=120; astfel avem ax2=bx3=cx4=k supra 1
a*2=a supra 1 pe 2
b*3=b supra 1 pe 3
c*4=c supra 1 pe 4
si vine; a supra 1 pe 2=k pe 1 de unde rezulta ca a= k supra 2( asa faci si cu b si c) apoi rezulta ca: k supra 2(a)+ k supra 3(b)+k supra 4(c)=120. aflii numitorul comun al nr 2; 3 si 4(astia sunt numitorii de la k supra 2; k supra 3; k supra 4) prin amplificare. Si de aici o sa iasa sa spunem 21k supra 12 egal cu 120. Si vine asa: 21 k : 12=120 si de aici il afli pe k. Apoi il inlocuiesti pe k din : k supra 2(a); k supra 3(b); k supra 4(c) si asa aflii numerele.