| gran123 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine? Ce inseamna numere proportionale? Atentie, nu direct proportionale si nici invers. Doar proportionale!

Răspuns Câştigător
| aleeee_2127 a răspuns:

Numere proportionale=numere direct proportionale. Asa gasesti in unele carti.batting eyelashes

13 răspunsuri:
| bobilutzu a răspuns:

Sincer sa fiu eu stiu doar doua tipuri de proportionalitati cele directe si inverse astfel: Def. Doua marimi sunt direct proportionale daca de cate ori creste (scade) o marime de atatea ori creste (scade) cealalta marime.

Def. Doua marimi sunt invers proportionale daca de cate ori creste (scade) o marime de atatea ori scade (creste) cealalta marime.
sincer nu am auzit doar numar proportional. poate sunt eu mai incuiat.nu stiu sper sa gasesti raspunsul si cand il gasesti anunta-ma si pe mine te rog tongue

| RagazzaDiPapa a răspuns:

Cand zici ca doua numere sunt proportionale inseamna ca acestea sunt direct proportionale:X si sunt sigura ca asa este:X.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numerele proportionale sunt:2, 4, 6, 8, 10 etc

Alte răspunsuri
| FrozendWindZ a răspuns:

Numerele proportionale sunt cele care se inmultesc pe diagonala de ex: ai 2 fractii(4 supra 5 si 7 supra 8)faci asa 4X8=32 5X7=30 *fundita*?

| Pr3DaToR554456 a răspuns:

Sa stii ca sunt doua feluri de proportionalitati.Sunt invers proporionale si direct proportionale.

Alte răspunsuri