| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot afla numarul necunoscut? Funda...

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Daca nu ti se da nicio indicatie, atunci numai pe ghicite.

| stlucian a răspuns:

Cel mai simplu:
x-2=0 care e necunoscuta(x)
deci2-2=0
xx+5-a=1 necunoscutele sunt doua adica (x si a)
e o regula si se numeste de 3 sipla

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde in ce caz... in adunare, nr necunoscut se afla prin scaderea rezultatului cu termenull cunoscut iar in scadere, termenul necunoscut se afla prin adunarea celor 2 nr cunoscute

| Adelina16 a răspuns:

Te referi la ceva de genul a+50=150? sau a+b+30=155? Pai cand de exemplu este un execitiu cu mai multe paranteze, rotunda (), patrata [] sau acolada {} faci, daca nu este inmultire sau impartire, prin mers invers. Adica sa zicem ca ai de exemplu: a+367-39+0+13-5=97 De aici pornesti prin mers invers, cum faci: unde e minus pui plus, unde e plus pui minus, adica inversezi. Deci revenim: 97+5=102...Apoi continui pana ajungi la a. Daca e termen necunoscut simplu unde e scadere si ai de aflat S, adica scazatorul, scazi din descazut D pe rest(diferenta)R si obtii, bineinteles, scazatorul. Sa zicem ca ai de aflat D.R+S=D,si daca ai de aflat un termen T, faci tot scadere. Adica daca ai de aflat de exemplu termenul1, scrii: R-T2=T1 ...Astea cam sunt lucuri de baza. Daca de exemplu ai a+b+c=350 sa zicem si ti se mai dau cateva date, e pb. figurativa.Eu ti-am explicat in detaliu pentru ca nu stiu in ce clasa esti.

| LifeIsOverrated a răspuns:

Poate is eu mai grea de cap da'. poate s-a referit la aflarea numarului de telefon necunoscut, ala ascuns cu #31#. Eu asa am inteles cel putin. thinking