| IronHere a întrebat:

Cum pot face comentariul unui pastel? Trebuie sa il fac de mana,nu sa il copiez dupa net,dar nu stiu cum. Dati-mi un model sau spuneti-mi ce trebuie sa scriu intr-un comentariu.

Răspuns Câştigător
| NoriskNofun a răspuns:

Pai poti incepe cu:
-> definitie: Specia genului liric in care se transmit in mod direcr ganduri, sentimente si idei prin descrierea naturii(de cele mai multe ori), observata din perspectiva subiectiva a contemplatorului sub forma monologului/confesiunii.Realitatea este transfigurata cu ajutorul imaginilor artistice si figurilor de stil si aici dai exemple. Apoi spui ca : Poezia are tendinte de pastel intrucat prezinta un peisaj din natura insa opera se constituie dintr-o meditatie filozofica,o confesiune lirica deoarece descrierea tabloului nu este decat un pretext pentru a sugera ideea transmisa.(si aici vb despre sentimentele lui bla bla bla.big grin
)acum urmeaza apartenenta la genul liric pe care banuiesc ca sti sa o facihappy
Acum, putem spune cate ceva si despre titlu ca de exemplu:
Titlul exprimat prin... fixeaza reperul temporal/spatial propice reveriei, oferind lectorului o cheita miraculoasa care deschide poarta spre hermeneutica(descifrarea) textului.Tot titlul reprezinta si o comprimare a intregului text, concentrand tema si principalele semnificatii ale acestuia.Astfel tema poeziei---de ---reprezinta ideea centrala a textului,sensul fundamental pe care il impletesc cuvintele ce compun universul privilegiat al poeziei.

Ce ti-am sugerat eu poate fi putin cam poetic insa iti voi prezenta o schema mai simpla si mai exacta pe care o poti urma:
->definitie
->precizarea faptului ca autorul descrie un peisaj de natura
->exemple de secvente descriptive astfel referindu-te la imaginile artistice si figurile de stil.
->sa prezinti perspectiva descrierii(exterioara,interioara,ascendenta,descendenta,pe orizontala,pe verticala,de sus in jos,de jos in sus)
->planurile descrierii(universul cosmit,coordonata terestra,planul general, prim-planul etc)
->elementele descriptive care compun tabloul(cosmice, terestre) si semnificatiile acestora.
-> sa precizezi faptul ca eul liric se afla in ipostaza de contemplator; sentimentele eului artistic fata de peisajul descris; prezenta eului liric si a marcilor sale gramaticale
->sa precizezi faptul ca se regasesc multe structuri nominale de tipul substantiv+adjectiv
->cate ceva despre titlu si tema
->concluzia

2 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Pastelul este opera lirică în versuri care pune în evidenţă ideile şi sentimentele autorului prin intermediul unor imagini din natură.

Trasaturi:
Sunt prezentate trasaturi caracteristice ale unui anotimp, colt de natura
Sunt exprimate prin tabloul creat, sentimentele poetului
Se folosesc figuri de stil specifice descrierii : epitetul dublu, triplu, ornant, cromatic, metaforic, personificarea, comparatia, repetitia, aliteratia, enumeratia, asonanta
Modul de expunere este descrierea

I. Prezentarea generală a autorului şi a creaţiei sale

1. Date generale despre operele autorului şi tematica acestora
2. Tema operei analizate

II. Definiţia pastelului
III. Prezentarea conţinutului textului
1. Succesiunea imaginilor artistice; perspectiva din care sunt descrise
a) planul apropiat/ planul îndepărtat
b) planul orizontal/planul vertical
2. Natura elementelor din care se constituie imaginile artistice
a) elemente vizuale
b) elemente auditive
c) elemente olfactive
3. Evidenţierea modalităţilor de expresivitate artistică şi rolul acestora
IV. Concluzii-elemente specifice pastelului
1. Caracterul descriptiv al textului se evidenţiază prin:
a) îmbinarea elementelor vizuale, auditive şi olfactive
b) coloritul tablourilor descrise
c) părţile de vorbire folosite frecvent
d) frecvenţa termenilor cu sens figurat

2. Rolul elementelor de prozodie
a) măsura versurilor
b) rima versurilor
c) ritmul poeziei

3. Ideile şi sentimentele care se desprind din operă

I. Prezentarea generală a autorului şi a creaţiei sale

1. Date generale despre operele autorului şi tematica acestora
2. Tema operei analizate

II. Definiţia pastelului
III. Prezentarea conţinutului textului
1. Succesiunea imaginilor artistice; perspectiva din care sunt descrise
a) planul apropiat/ planul îndepărtat
b) planul orizontal/planul vertical
2. Natura elementelor din care se constituie imaginile artistice
a) elemente vizuale
b) elemente auditive
c) elemente olfactive
3. Evidenţierea modalităţilor de expresivitate artistică şi rolul acestora
IV. Concluzii-elemente specifice pastelului
1. Caracterul descriptiv al textului se evidenţiază prin:
a) îmbinarea elementelor vizuale, auditive şi olfactive
b) coloritul tablourilor descrise
c) părţile de vorbire folosite frecvent
d) frecvenţa termenilor cu sens figurat

2. Rolul elementelor de prozodie
a) măsura versurilor
b) rima versurilor
c) ritmul poeziei

3. Ideile şi sentimentele care se desprind din operă

| Roxy_Monika_1997 a răspuns:

Dati-mi un model sau spuneti-mi ce trebuie sa scriu intr-un pastel