| XePaul a întrebat:

Cum pot învață engleză ușor și într-o perioadă scurt?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista usor si rapid, nu poti invata 3000 de cuvinte usor sau rapid, asta e leveul b1, macar 6 luni in care inveti cam 6 ore pe zi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Du-te ma, 6 luni sa inveti 6 ore pe zi laughing
Pe cand eu am invatat engleza de pe net, din filme si chaturi (cand dau de 1 cuvant nou imediat--> google translate a 2-a oara il retin) Conteaza sa ai motivatie.
Ortografia este ciudata, adica multe cuvinte se scriu exact cum se aude cu 2 consoane.,
Desigur sa inveti engleza la un nivel avansat:timpurile, derivarea verbelor necesita un pic de tocit.
Esential este sa inveti cum se formeaza o propozitie unde asezi verbul-substantivul-adjectivul etc. Limba engleza are la radacina si limba latina: deci pentru romani e relativ usor de invatat

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbesc de memoria de scurta durata omule si de memoria luna, hai memoreaza lista asta http://www.languagedaily.com/learn-german/vocabulary/common-german-words

daca e atat de usor banuiesc ca inveti in cateva minute nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asta e GERMANA. Germana e mult mai grea ca engleza.
Eu spuneam ca daca stii esentialul :cum se formuleaza propozitiile, articolele+ cateva cuvinte de baza - restul merge usor

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot cuvinte sunt ce importanta are, tu spuneai ca Du-te ma, 6 luni sa inveti 6 ore pe zi laughing
Pe cand eu am invatat engleza de pe net, din filme si chaturi (cand dau de 1 cuvant nou imediat--> google translate a 2-a oara il retin) desi ai o memorie incredibila

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Conteaza mult: ia inceracra ce inveti mai repede spaniola, italiana sau pakistaneza, rusa etc