| nosferatu15 a întrebat:

Cum pot invata, la istorie spre exemplu, fara sa tocesc si sa memorez mecanic?straight face

Răspuns Câştigător
| NanaXOXO a răspuns:

Dpuna cum spune si VeşnicRătăcitoare, istoria este o poveste, asa o percep si eu. Cand aveam de invatat la istorie, o rugam pe mama sau pe cineva sa imi citeasca lectia, iar eu stateam si ascultam, apoi o mai citeam si eu o data-pentru ca nu prea ajuta memoria auditiva, mai buna este cea vizuala- si voilla, lectia o stiam ca pe o povestioara XOXO

9 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Inveti logic, istoria de fapt e o poveste.Iti imaginezi toate razboaiele, evenimentele si le legi in mintea ta ca pe o poveste.

| wintage a răspuns:

Iti faci un tabel cronologic si inveti pe baza acestuia.

| wintage a răspuns:

Eventual poti folosi SpiderGram. Un titlu in mijloc de la care se desprind alte idei...

| wintage a răspuns:

Ce raspunsuri ai pe aici...
Daca esti in clasa a 6-a poti sa faci ceea ce ti-au scris cei de mai sus...
Daca esti la liceu, sper ca nu ai de gand sa iti creezi o lume de basm numai a ta...

| caractere a răspuns:

Fiindca ai vorbit de istorie, imagineaza-ti ca esti un personaj(inventat sau nu) care-a trait in acele timpuri si cauta sa-ti construiesti o poveste proprie, cu elementele pe care le ai la dispozitie din manual, la fiecare lectie. Ulterior iti va fi usor sa reconstruiesti mai apoi povestea, in mintea ta, cu toate detaliile pe care le-ai stocat, decat sa-ti amintesti ce ai retinut mecanic din noianul de informatii.
Cu cateva ajustari, acest mod de asimilare a informatiilor te poate ajuta si la alte materii(evident ca nu la toate).

Răspuns utilizator avertizat
| Lisadream a răspuns:

Cauta sa intelegi evenimentele, adica de ce s-a ajuns la razboi de exemplu. unii poate urmareau sa isi extinda teriroriu, altii sa se imbogateasca., vroiau sa puna stapanire pe o anumita zona ()pote erau resurse acolo). Cam la orice eveniment te intrebi de ce s-a ajuns acolo, la razboi la rascoala.la regim dictatorial etc. Nimic nu se intampla fara motiv, mereu se urmareste ceva.

| andaariesu a răspuns:

In general sau o lectie anume? Poti invata aplicat, vizite la muzee, vizionare documentare istorice, discutii tematice cu prietenii, etc