| anonim_4396 a întrebat:

am o problema MARE! Nu pot invatst, adica invat lectiile mecanic stau chiar si o ora la o lectie o tocesc cu greu si o uit dupa ora respectiva...cum pot invata mai eficient si usor?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O ora nu e deloc mult, dar probabil uiti fiindca nu esti suficient de concentrat. Incearca sa nu te distraga nimic cand invati, adica sa fii singur in incapere, sa nu intre nimeni, sa nu ai in camera televizor, calculator, telefon sau orice alta sursa care te-ar putea distrage sau intrerupe. Si apoi citeste lectia de 2-3 ori integral cu maxima atentie, cautand in dictionar fiecare cuvant neinteles sau de al carui sens nu esti sigur. Imparte dupa aceea lecta pe unitati logice nu mai mari de un sfert de pagina, citeste fiecare unitate logica de 4-5 ori, din nou foarte antent, incercand sa intelegi si sa iti imaginezi in cap ca si cum ar fi o poveste. apoi inchide cartea si, in gand sau cu voce tare, explica ceea ce ai invatat ca si cum ai fi tu profesorul si altii elevii. redeschide cartea si corecteaza-te. repeta de 4-5 ori ca pentru altii, deschizand cartea dupa fiecare data si corectandu-te. apoi treci la urmatorul paragraf. la sfarist, citeste de inca 2-3 ori lectia intreaga. in weekend, reciteste intotdeauna, cu maxima atentie, de minim doua ori ce ai invatat toata saptamana. Nu fi ingrijorat de timp, la inceput o sa-ti ia 2-3 ore fiecare lectie, dar nu te grabesti nicaieri. cu timpul vei capata viteza si va fi mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai. eu fac prescurtari. sa zicem la fizica la mine formula sa zicem la densitate (care e p=m:v, p se citeste ro) la mine e ROMV, adica se citeste roemve care dupa mine e mai usor de retinut, sau la biologie, la niste animale care mananca rame, insecte, paienjeni la mine mananca R.I.P. laughing. Inca mai tin minte prescurtariile astea, care le-am invatat acum 3 ani. Apropo, daca faci prea multe scurtaturi o sa te incurci in ele laughing
Alt sfat e sa-ti imaginezi ce se intampla (ma refer la materiile la care trebuie tocit, nu la matehappy ). Adica sa zicem un cangur cand e in primejdie sare mai mult. iti imaginezi ca un film, cel putin la mine merge.
Alt sfat e sa repeti in pauza de dinaintea orei, pentru ca mai repeti acolo ceva, daca ai uitat tot, macar sa zicem sa iei un 7, tot e bun.
Iar dupa mine, cel mai important sfat e sa evidentiezi cu un marker care nu acopera scrisul, frazele mai importante, sau sa subliniezi cu un pix rosu.
Eu "tehnicile" astea le folosesc si dau roade, desigur ca uit si eu chiar si cand am invatat ziua trecuta. Dar totusi imi ajunge ca sa iau o nota buna

| qNesquik a răspuns:

Este posibil ca tu sa nu te gandesti la ce citesti. Sa fi cu capul plecat in alta parte... Poate tu nu realizezi asta ca si cum nu ai avea chef de invatat, ori esti obosit incearca sa dormi apoi ce te scoli sa inveti. Ori uiti deoarece te iei cu alte ganduri alte probleme alte chestii d-astea.