Întrebare recomandată | AnonimaBi a întrebat:

Cum pot invata o lectie, dar fara sa invat mecanic?

49 răspunsuri:
| Alina_Aniella_1970 a răspuns:

Eu sincera sa fiu tocesc. big grin Dar tu ai putea incerca sa citesti de 2-3 ori lectia dupa o scrii si dupa te verifici. Daca ai gresit ceva sau ai omis ceva important scrie pe alta foaie sau pe verso ce ai omis.

P.S. : Nu toci ca mine. Ca nu e bine!

Succes la invatat!

| Larisutza1357 a răspuns:

Eu, cand am de invatat ceva citesc lectia de cateva ori dar o reformulez cu cuvintele mele, uneori stau si invat seara, si am observat ca la mine de fiecare data invat seara, si invat propozitii mai lungi si seara nu mi le mai amintesc asa de bine. dar dimineata le stiu la perfectie, incearca asa, poate merge, la mine merge intotdeauna happy

| YourMistake01 a răspuns:

Orice om retine foarte bine ceea ce il intereseaza si il bucura de ex o zi de a ta de nastere presupun ca o mai tii minte cu toate ca s-a intamplat acum un an, deci mai logic as putea spune... daca poti fa lectia mai interesanta pentru tine transform-o intr-un joc sau orice te face sa o memorezi mai usor, daca ai invata dimineata sa spune adica daca ai citi lectia dupa mai bine stai putin si te relaxezi dupa faci ceva ce iti place si cu o jumatate de ora inainte de scoala mai citeste-o odata, dupa cum spuneam ce te intereseaza retii ce nu, mai bine ai incerca sa te faci curios in legatura cu lectia si transformo intr-o opera de-a ta ca si cum ai scrieo tu. Bafta sper sa retii!

| yoman13 a răspuns:

Fiecare lectie are un inceput si un final.te relaxezi mai intai, citesti lectia cap coada de 2-3 ori iar apoi te gandesti ceea ce ai retinut.Informatiile se succed, asa ca poti sa faci usor corelatii! Bea inainte de astea, un pahar de apa...la mine merge intotdeauna.Bafta!

| pamparampam a răspuns:

Eu imi fac un conspect cu fraze cat mai simple asa ca sa inteleg si sa pot expune usor ideile.Il citesc de 3-4 ori si tema e invatata! La mine functioneaza! Bafta!

| KibumA a răspuns:

Fa un referat in care sa scrii lectia cu cuintele tale. Eventual cauta cuvintele in DEX..Citeste notiunile pe care le stii si vei invata foarte usor. Sper ca te'am ajutat, funda?:*

| FetisoaraZambilici a răspuns:

Intr-adevar nu este bine sa inveti cuvant cu cuvant.Ei bine...ce e de facut?
Citeste cate un paragraf din lectie si povesteste-l cu ajutorul cuvintelor tale.Nu chiar toate detaliile trebuie retinute pentru ca profesorii vor sa vada ca poti reda ideile principale putin "imbracate".E si normal; omul uita.
In concluzie:trebuie sa-ti ramana ideile principale.De la ora la ora te poti ajuta de acestea pentru a realiza o povestire.
Sper ca te-am ajutat!

| LovetobeLoved09 a răspuns:

Este foarte simplu! Pur si simplu gandeste-te ca afli o informatie noua, si incearca sa iti imaginezi in cap ceea ce scoti pe gura! Nu exista sa inveti mecanic! Daca esti atent in clasa crede-ma ca asta va reusi garantat!

| ela245 a răspuns:

Ca sa nu inveti mecanic incearca sa intelegi acea lectie, sa stii sa o spui cu cuvintele tale. Sper ca te-am ajutatbig grin

| alex9021 a răspuns:

Foarte ciudata intrebarea, daca vrei sa inveti alt fel pui pe altcineva sa-ti citeasca.Alta solutie...big grin

| KissFlorin a răspuns:

Pai in primul rand desparte lectia / lectiile in bucati
si inveti pe bucati
cand inveti o parte, a doua
si tot asa

| bydanutza813 a răspuns:

Te scoli de dimineata cu capul limpede si citeste min de 2 ori extu ori poezia si o stii. Eu fac asa citest de 2 ori si deja stiu. FUNDA

| Yoanapisi a răspuns:

Buna
eu mereu cand am ceva de invatat nu ma uit toata ziua la calculator sau televizor mai ales inainte sa te culci, o citeti de cate ori crezi ca ai nevoie si in timpul zilei si inainte sa te culci ultimul lucru pe care trebuie sa il vezi este cartea nu uita citeste cu voce tare iar apoi bag-o sub perna (ar trebui sa dormi noaptea cam 8-9 ore) iar apoi citesto si dimineata
Cred ca ti se pare cam absurd asa mi s-a parut si mie la inceput dar conteaza sa ai incredere ca va functiona
sper ca ti am fost de ajutor
p.s chiar functioneaza!
fundita?
bafta multa!

| bbb111 a răspuns:

Pai eu una, o reaizez mai mult din cuvintele mele ca sa fie asa cum ar fi pe intelesul meu. Sper ca te-am ajutat!

| bbb111 a răspuns:

Pai eu una invat pe intelesul meu ca sa sa inteleg lectie mai bine. Sper ca te-am ajutat!

| bbb111 a răspuns:

Eu una invat asa: iau prima propozitie si o fac pe felul meu si tot asa. Sper ca te-am ajutat!

| bbb111 a răspuns:

Pai mecanic inseamna, sa inveti cuvant cu cuvant dar nici macar nu stii despre ce vorbesti!

| bododanut14 a răspuns:

Daca vrei sa inveti ca sa nu uiti dupa doua zile citeste incet si rar ca sa intelegi ce scrie si apoi scoalate dimineata pe la vreo 6 si ai sa vezi ca o sa stii daca mai repeti de cateva orii