| CiocolataDulce a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru!
Cum pot retine cat mai multe informatii intr-un interval de timp scurt?
Fac un efort urias sa invat o lectie in aproape 2 ore (app invat mecanic) + ca daca uit un cuvant din lectie s-a dus tot si nici nu mai am timp sa invat si pentru celelalte materii! Am incercat sa-mi schimb modul de a invata dar nu am reusit...sunt terminata.Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Hakuouki a răspuns:

Renunta la distragerile exterioare, cat inveti telefonul, tv-ul si alte lucruri ar trebui sa dispara, deoarece problema poate fi cauzata si de lipsa de atentie. Daca ai aceasta problema la o singura materie nu te stresa, inseamna ca nu ai afinitate pentru aceea si ca te pricepi la altceva, dar daca problema ta se aplica si la alte materii ai putea sa incepi sa inveti logic, iti faci un plan de idei apoi il inveti pe acela, poti simplifica tu lectiile scotand cuvintele grele inlocuindu-le cu altele mai simple, tot aia inseamna, dar parem "destepti" daca zicem cuvinte mari. Pastile nu lua, vei ajunge un zoombie, mananca peste si legume. Ramai relaxata, stresul nu te va ajuta prea mult.

| HidroGeNn a răspuns:

Poti incerca niste pastile de tinere de minte cu lecitina ceva de genu dar s anul te aglomerezi cu ele...
http://sfaturi.eva.ro/......-4394.html

| devilmilan a răspuns:

Lecitina e buna pentru tinere de minte, dar nu prea multa ca devi dependenta de ea.

| disa a răspuns:

Scrie detaliile care nu poti sa le retii pe post-it-uri si lipestele in zona patului (ca sa fie primele si ultimele chestii care e citesti in ziua respectiva) dar zi in zone unde stii ca ajungi sa "te holbezi" gen pe peretele din fata ta atunci cand scrii la birou sau deasupra monitorului atunci cand ti se blocheaza calculatorul si e nevoie sa te astepti. de asemenea mai poti discuta cu un coleg/colaga despre lectie ca sa recapitulezi si sa retii mai usor lectia. cand vorbesti cu cineva despre ce ai invatat, tii mai bine minte.

| Geancarla a răspuns:

(Ca sa fim sinceri, trebuie sa si ai o memorie foarte buna, dar poti incerca)Cand citesti un enunt trebuie sa fii in enunt si sa intelegi tot ce zice el. Daca te ajuta poti asocia un lucru cu ceva din viata ta. Apoi cand vrei sa vezi daca ai putut sa il memorezi te gandesti la ce vrei sa spui de fapt, la ideea principala, iar apoi vine de la sine!
(cel putin eu asa invat, dar am o memorie nativa foarte buna)
Sper ca te-am ajutat!

| Bianca7777 a răspuns:

Incearca sa iti structurezi lectia...ia fiecare idee cu liniuta de la capat sau cu sajeti...subliniaza cu alte culori cuvintele care nu le retii, inchide tv-ul, calculatorul etc. cand inveti sau citeste de 2-3 ori lectia seara, dar sa fii atenta la ea si dimineata vei sti totulwinking Bafta! :*