| CiocolataDulce a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru!
Cum pot retine cat mai multe informatii intr-un interval de timp scurt?
Fac un efort urias sa invat o lectie in aproape 2 ore (app invat mecanic) + ca daca uit un cuvant din lectie s-a dus tot si nici nu mai am timp sa invat si pentru celelalte materii! Am incercat sa-mi schimb modul de a invata dar nu am reusit...sunt terminata.ce sa fac?

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Fiecare trebuie să găsim cel mai ușor mod de a învăța.Lasă învățatul mecanic.E și normal să uiți dacă înveți mecanic.Nu trebuie să știi cuvânt cu cuvânt ce se întâmplă trebuie să înțelegi principiul și să poți să te exprimi prin cuvintele tale.Trebuie să înveți logic să înțelegi ce spui nu doar să memorezi ca papagalul.Cel mai bine că ai învățat după ce poți explica altuia ce ai înțeles tu din ea.

| PreaTareღ a răspuns:

Incearca sa inveti principalele lucruri, nu pe cele neimportante.
happy Musculosulwinking