| cei7pitici a întrebat:

Cum pot invata vechea chirilica romaneasca? Exista carti sau eventuale dictionare? Vreau sa citesc carti bisericesti vechi si sunt scrise in chirilica veche romaneasca.Multumesc.

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Invata alfabetul rus.astfel o sa intelegi mare parte din chirilica veche.

| cei7pitici explică (pentru Nastia):

Stii cumva unde pot gasi? Am cautat pe net dictionare dar nu am gasit nimic.Dar pentru chirilica romaneasca nu exista nici o literatura de specialitate? Multumesc

| BMW200 a răspuns:

Du-te la Biblioteca nationala a romaniei
trebuie sa aiba e imposibil sa nu fie