| PaTri_4098 a întrebat:

Cum pot sa explic o expresie sau un enunt...astazi dau teza si o sa am un exercitiu de genul asta, cel mai bun raspuns primeste fundabig grin

1 răspuns:
| alexxa_1555 a răspuns:

Versurile citate au la baza o personificar ce contureaza o imagine auditiva inedita prin care linistea noptii este strapunsa, iar visul de basm se risipeste. Antiteza creata cu ajutorul epitetului "noptii calme" si constructiei "grindina de note" sugereaza contrastul puternic intre linistea naturii si sunetele perturbatoare ce tradeaza prezenta umana. ( erau niste versuri din poezia "Broastele" de G. Topirceanu) fundabatting eyelashes