| IcsD a întrebat:

Cum pot sa imi aleg profilul. (liceu) pe care sa merg?
Sunt clasa a VII-a trec anul acesta a VIII-a precizez ca nu stiu ce vreau sa devin pe viitor.
Am fost o eleva de 8-9. dar am decazut foarte mult. La notele 4-5-6.
Vreau un profil usor la care sa fac fata
Multumesc!

7 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Daca nici tu nu sti ce sti si ce-ti doresti de la viata... noi de unde ai vrea sa stim?
Strainii nu pot sa-ti ghideze viata! Incearca sa vorbesti cu parintii tai.

| liveincolors a răspuns:

Un an zic eu ca e suficient sa-ti dai seama ce vrei sa urmezi mai departe. Nu trebuie sa stii de pe-acum ce meserie vrei sa ai in viitor. Depinde si de aptitudinile tale. In legatura cu liceul, e alegerea ta. Noi nu stim la ce materie te pricepi tu cel mai bine. Daca le ai cu matematica, fizica, chimie poti alege mate-info sau stiinte ale naturii. Daca iti place romana, istoria, limbile straine, filologia sau stiinte sociale. E numai alegerea ta. Consulta-te cu parintii.

| Firefly a răspuns:

Daca vrei sa devii doctor, mergi la stiinte ale naturii.(Intr-adevar e un profil destul de greu)
Daca iti place mai mult romana, limbile straine mergi la filologie.
Daca te pricepi la mate, informatica, fizica mergi la mate-info. (e un profil greu, din punctul meu de vedere cel mai solicitant)
Daca iti place geografia, istoria, limbile straine mergi la stiinte sociale.(Din punctul meu de vedere acest profil ofera cele mai multe optiuni dupa terminarea liceului, caci e o combinatie dintre profilul real si profilul uman)

| Roxss a răspuns:

Pai...depinde de profesie.Eu una sunt a VIII-a si am ales sa merg la arhictura, acolo am inclinatii si-mi place enorm.
Tu spre ce ai inclinatii? Mate, romana, muzica poate? Sau te fascineaza natura si tot ce tine de ea?
Cat despre note, nu-ti face griji, si eu am patit asa, dar mi-am revenit.Incerca sa inveti iar.Cred totusi ca nu ar fi rau la un profil de stiintele naturii, dar numa pripesc.Ar trebui sa-ti placa si putin chimia.Cred totusi ca trebuiau mai multe detalii.
Sfat!:La anul ve-ti vizita licee, va fi totul mult mai clar, iar clasa a VIII-a e cea mai buna pentru a alege asa ceva, la anul iti vei da seama de capacitatiile tale.Mai ales ca nimeni nu-i foarte decis in clasa a VII-a.Succes la invatat! si nu-ti face griji. Timp e destul pentru problema ta, pentru ca dat fiind faptul, in a VIII-a aprofundati problema liceelor si profilelor si nu in cele din urma cariera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu spre ce ai opta? Spre real sau uman? Peste cateva zile vin listele cu liceele si profilurile, te poti consulta cu parintii si dirigintele.

| stefania1997 a răspuns:

Daca esti intre 4-6 cel mai bine merge profilul La coada vacii

| Krisaliz a răspuns:

In functie de preferinte si de obiectele la cre esti cu adevarat buna.
nu vad rostul in a da la filologie daca esti buna ma mate.

1. fa o lista cu plusuri si minusuri la materii
2. cere parerea parintilor
3.alege liceul cu grija

cineva spunea mai sus ca sttinte ale naturii (bio-chimia) e un profil greu -> FALS. am terminat profilul si pot zice ca a fost lejer, cu toate ca am fost elev al CN.