| ___i7su a întrebat:

Buna! Sunt clasa A VIII A si inca nu stiu la ce profil sa dau, nu stiu nici ce vreau sa fac pe viitor dar totusi nu m-as duce pe un profil de real. Ce ar trebui sa aleg?

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pai trebuie sa ai in vedere ca liceul nu îți va defini foarte mult viitorul.
Adică poți să termini o petarda de liceu, la un profil cat de cat ok, însă important e sa iei bacul.
Daca ai luat bacul cu nota bună, poți intra la orice facultate atât timp cât ești pregătit de ce urmează.
Liceul e ca o zonă tampon între copilărie și viața de adult.
Pierzi patru ani de dragul de a-și pierde ca sa realizezi că poți termina turism și alimentație și poți aplica la facultatea de drept big grin
Nu zic că trebuie să alegi un liceu nașpa sau ceva, ci voiam să îți ofer un exemplu.
Daca ai posibilitatea, învața pentru EN și du-te la un liceu cu rata mare de promovabilitate pentru a nu te mai complica și cu meditații, in prealabil.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Vezi ce iti place sa faci in intermediul scolii. Daca iti place sa citesti, atunci iei stiinte sociale/filologie, daca te descurci la matematica, atunci poti lua mate-info.

| QWO a răspuns:

Poți lua mate-info.