| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Cum pot sa imi termin temele f. repede?

Răspuns Câştigător
| TakeMeHome a răspuns:

Paaai. si eu eram distrasa de multe lucruri din preajma, dar inchizand TV-ul,calculatorul si telefonul, inainte de asta. mancam ceva plus o mica gustare ( ciocolata, prajitura, un mic desert tongue ) apoi mergeam la baie, imi faceam ordine si imi deschideam fereastra in timpul in care faceam ordine apoi ma apucasem de teme, sigur, Bia, ca sa iti faci temele linistita trebuie sa ai un aer proaspat si curat in camera si nimic si nimeni sa nu iti distraga atentia! happy
Deci te apuci de teme dupa ce faci chestiile de mai sus, incepi cu cele usoare, chiar daca... uneori nu exista teme usoare laughing, alegi ceea ce iti place cel mai mult, dar dupa aceea trebuie sa le faci si pe cele mai putin placute, stiu cum e straight facelaughing! happy
Iti faci tema la o materie, apoi faci o pauza de minim 5 minute, maxim 10 laughing.In pauza aia poti sa mergi la baie, sa mai gusti ceva daca simti nevoia, ba chiar sa povestesti cu vecinul/vecina ta din apropiere sau parintii, fratii sau orice alte rude despre scoala, daca nu stii un exercitiu sau ceva ii intrebi si te mai ajuta, sigur ca poti iesi afara, eu ies cu bicicleta timp de 5 minute happy apoi povestesc cu cineva! n aceasta pauza nu ai voie la Tv, calculator sau telefonlaughing. Apoi te reasezi la masa de lucru pentru inca 45 de minute. Si tot asa. Fac pariu ca in maxim 2-3 ore iti termini toate temele pentru a doua zi[ la temele pe care le avem laughing ], apoi mai poti lucra ceva suplimentar [ stiu ca ideea nu iti prea surade la fel ca mie, la inceput, dar daca te lasi in timpul asta de tv, telefon si calculator, nu o sa te mai poti dezlipi de caiete si carti! Incearca doar, Bia; sper ca te-am ajutat si invatatura usoara!big grin:*

17 răspunsuri:
| BOOBZen a răspuns:

Asta e cam naspa, de la scoala trebuie sa fii atent, ceea ce eu nu pot ca se intampla multe chestii printre cei 30 de copiii in clasa cu care stau,si dupa aia la teme incerci sa-ti faci un program,eu pe telefonul meu am pus alarme pentru cand sa sune ca sa incep temele si cand sa le termin, bine nu ai cum sa le faci intr-o ora, eu le fac in 3 ore daca ma concentrez,asta-i ideea,respecti programul,incepi cu temele mai grele,te concentrezi ca lumea,dar inainte te culci, manci si te duci la baie ca sa nu te apuce in timpul temelor ca dupa aia nu te mai poti concentra, sper ca ti-a fost de folos

| Afdsa a răspuns:

Copii răspunsurile de la sfârşit laughing

| Tibi_4641 a răspuns:

Salut/Buna
Inainte sa incepi sa le faci, recapituleaza si fi sigura ca sti toata lectia predata anterior!
Uita-te peste exercitiile ce le-ai facut la clasa, cele din tema vor fi probabil in acelasi gen.
Asta ar trebui sa scurteze din durata facerii ei
Succes!

| danypoli95 a răspuns:

Sa o pui pe maicata sa ti le facahappy.

| JaJe a răspuns:

Simplu, le faci!

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Mmm. sa te concentrezi si sa fii f f f f atent/a in clasa pentru ca majoritatea raspunsurilor se gasesc in lectie sau in ce spun profii. cheers!

| Ade a răspuns:

1. Inchizi calculatorul si televizorul.
2. Te apuci de tema.
3. Te apuci de ce e usor prima data (ca sa termini repede si sa ai timp sa te gandesti la cele grele) si apoi cele grele.
4. Daca nu stii sa o faci, te uiti peste ce ai facut in clasa.
Eu asa fac si sunt eleva de nota 10 happy.

| reghi a răspuns:

Poti stiind lectia de la scoala.

| MeoKidu a răspuns:

Nu te supăra, dar ai pus o înrebare cam...

| NuConteazaCineSunt explică:

Deci...Cine vrea fundita?laughing
O sa incerc fiecare modalitate si vadlaughing.
Inafara de copiathappy!

| LoquitaSeMutaInViataReala a răspuns:

Hmmm... personal, ma concentrez ft. mult, inchid compu si tv-u', si ma apuc serios de treaba happy

| NoNaMe_7575 a răspuns:

Te uiti peste elesi nu le faci?laughing

| Danette8248 a răspuns:

Simplu te apuci cu ce e mai greu si termini cu ce e mai usuorbig grin asa le faci repede si fara sa obosesti

| rrxxii a răspuns:

Ceva foarte simplu, in clasa chiar cand faceti exercitii stai putin atent, acasa iti va fi mai usor sa le faci daca ai modelul din clasa, incepi cu ce vrei u, fie cu cele grele fie cu cele usoare, asta nu conteaza, si daca e romana, istorie, geogra, nu te intinzi la multa poveste, scrii doar esentialu.

| Gripa a răspuns:

Le copiezi de la altu ce le are gata facute.

| Cristinne_3572 a răspuns:

Pai daca iti doresti sa le termini foarte repede nici nu le mai incepe in acest caz le termini cu o viteza mai mare decit cea a luminii.

| AndreiNistor1270 a răspuns:

Roaga pe un coleg, prieten foarte bun cu tine, sa te ajute sau sati de sa copiezi.Le vei termina in cel mult 5 minute. Incearca, eu am incercat deja si a mers.winking