| UnuCuSapca a întrebat:

Cum pot sa invat capitalele Africii?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Vezi ca sunt tot felul de jocuri pentru capitale pe net, poate gasesti si pentru Africa. Pe alea nici eu nu le-am invatat, oricum mi se par inutile. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Sunt toate continentele pe Seterra.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa le inveti cu harta Africii in fata, pornind de la N la S sau invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

învață-le pe cele mai importante, eventual fă-ti conexiuni, spre ex:
Dakar (Senegal) - celebrul raliu.
Kinshasha - Legendarul meci al lui Muhammad Ali.
Casablanca - Celebrul film cu Humphrey Bogart.
Nu-s foarte grele dacă înveți logic.

| ChawChaw a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Capitale_%C3%AEn_Africa

Sunt toate si este un mod usor de a invata + ca exista jocuri ca

https://www.sporcle.com/games/rfoster03/african-capitals-clickable

care testeaza ce ai invatat

| RedTMS a răspuns:

Incearca sa scrii toate tarile alaturi de capitala si sa le repeti. Poti sa le repeti un timp identificandu-le pe harta si incerci sa te uiti pe foaie din ce in ce mai putin pana le reti (la mine a mers). Succes!

| DeeyuAndrei a răspuns:

Păi...încearcă să scrii pe o foaie țara și alături capitala. Dacă se poate, asociză unele nume de capitale cu niște cuvinte uzuale.