| Casiana_Nady_1992 a întrebat:

Cum pot sa-mi dau seamna care este morala unei fabule? Adica sa o stiu explica.Mesi!

1 răspuns:
| BojinDaiana a răspuns:

Aceasta morala contine o invatatura, o concluzie formulată concis și clar. Uneori, ea poate lipsi din fabulă, dar în această situație, ea se desprinde cu ușurință din narațiune. Ea se degaja din fapte si intamplari, este implicita, nu se exprima direct, ci se deduce.Morala inseamna de fapt invatatura, adica ce au invatat perjonajele din experienta aceea.
Sper ca am putut sa te ajut macar putin