| Zuse a întrebat:

Cum pot sa stiu daca sunt Dac, Get sau Trac?

Răspuns Câştigător
| DarthNiger a răspuns:

Prin test ADN cred, insa nu stiu daca sunt atat de exacte incat sa iti poata spuna daca ai gene de popoare antice, de exemplu am auzit ca niste cercetatori din Elvetia daca nu ma insel, au facut test ADN la mai multe persoane de origine bulgara si au aflat ca multi dintre bulgari au gene ale tracilor, nu stiu cat de mult sa iti pot spune in procent, nu foarte mult banuiesc insa exista, deci asa cum am spus mai sus, poti sa afli prin test ADN insa un test ADN foarte bun care sa poate identifica gene ale popoarelor antice.

| Zuse explică (pentru DarthNiger):

Ma gandeam ca poate exista o formalitate adoptata de romani relativ la zona

| DarthNiger a răspuns (pentru Zuse):

Eu unul nu cunosc ca sa iti pot spune oficial.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

| Simpatic a răspuns:

Daca imi aduc bine de la lectiile de istorie antica, geto-dacii au ca si stramos comun tracii, deci poti fi si get sau dac dar ai ceva si din gena tracilor, toti romanii avem stramosul comun denumit trac.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sau drac

| minrest a răspuns:

Dacii din Oltenia si ceva la Nord de Oltenia, precum si Getii din Campia Romana, erau Traci; asa ca esti toate trei, dar in mica masura, cateva procente.

| johnnny123 a răspuns:

Tu realizezi că un om are 2 părinți, 4 bunici, 8 străbunici, 16-stră-străbunici și așa mai departe?

Dacă te duci în urmă 2000 de ani, adică vreo 70 de generații, vei avea la strămoși de nu poți să-i numeri, probabil provenind din toate colțurile Europei și Asiei.

Așadar, ce înțelegi tu prin faptul că ești "dac", "get" sau "trac"?

| Zuse explică (pentru johnnny123):

Ca si procent care ar fi mai proeminent in gena

| mentholinks a răspuns:

Dupa marimea plii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si dacii si getii sunt traci