| claw_4117 a întrebat:

Cum pot scapa de trac?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde - ai trac inainte de un spectacol sau inainte de un interviu? Oricum ar fi, daca dai spectacol, este bine sa-ti imaginezi ca in sala joci pentru o persoana draga tie, iar la un interviu - sa iti imaginezi ca omul sau oamenii din comisie sunt fiinte ca si tine cu probleme, cu necesitati... fiziologice. O prietena spunea ca ea isi imagineaza profesorii la examen ca sunt in baie... ca omul si atunci poate sa vorbeasca liber cu ei. Eu nu cred ca am imaginatia ei si nici nu cred ca m-ar relaxa sa stau de vorba cu un om la baie happy dar ma uit drept la ei si vad ca au riduri, ca au cearcane, ca sunt umani si ca sufera sau se bucura ca si mine. Imediat ce tratez astfel problema imi dau seama ca imi este usor sa vorbesc deschis cu oricine.

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Chestia asta, ar fi egala si cu" nu mai am trac,
ca am scapat de--n drac...banii...banii...
Raspunsul meu este: Cu fruntea cat mai sus.''[

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Citind, incercand sa te unosti din ce in ce mai bine, in imprejurari cat mai diverse! Fa cunostinte cat mai multe si diverse, cu oameni interesanti, asculta-i, cere-le pareri, ia initiative diverse, si invata sa-ti controlezi respiratia, tragand adanc aer in piept de 5/6 ori inainte de a lua cuvantul in public! - si sa ai lectia bine invatata! Vezi si la librarii, se gasesc vreo 2 titluri despre invingerea timiditatii! Fii mereu informat, atent la detalii si la cei din jur, la ce se intampla, curat si ingrijit imbracat, si ai sa vezi ca va fi bine! Eventual, mai poti exersa "oralitatea stilului discursiv", acasa, la oglinda, asemeni actorilor! SUCCESS!

| vololo a răspuns:

De ce? te maninca? dal inapoi de unde l-ai luat... zic si eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exorcizare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi dau doctoratul din "trac". Am terminat Conservatorul de muzica si nu am urmat cariera solistica tocmai din cauza nenorocitului de trac. Daca vrei, am solutii practice luate de la altii mai destepti ca mine.Mailul meu e madalinarosca@yahoo.com