| Girbacea_Iulia_Maria_1996 a întrebat:

Cum poti calcula pe degete in binar?

Răspuns Câştigător
| alexandru0sorin a răspuns:

Man nu-i e usor fiecare deget eu putere de-a lui doi. gen sa zicem ca tii mainile cu palmele in jos si cea mai nesimnificativa cifra la dreapta. daca ridici doar degetul mic d ela mana dreapta ai 1. daca ridici doar degetul inelar ai 2. daca le ridici pe amandoua ai suma lor adica 3 iar daca ridici mijlociul (atentie este un gest obscen) obtii 4. iar daca ridici tot de pana acum ai 7. daca ridici degetul mare de la mana stanga de exemplu ai 32 iar daca ridici toate degetele ai 1023 simplu

| Girbacea_Iulia_Maria_1996 explică (pentru alexandru0sorin):

Multumesc!
Mai ai cunostinte si de alte metode de calcul folosite de ex in antichitate...am nevoie pentru un proiect cu titlul De la ABAC la calculatoarele viitorului, iar eu mi-am ales o tema bazata metode de calcul din epoca veche

| alexandru0sorin a răspuns (pentru Girbacea_Iulia_Maria_1996):

Din nefericire nu imi pare rau

| Girbacea_Iulia_Maria_1996 explică (pentru alexandru0sorin):

Ok multumesc!