| SakuraMiraiEdo a întrebat:

Cum poti intra la profilul de arte? Ce pregatire iti trebuie? Medie? Ce probe sunt? La ce dai bacul? Vreau totul detaliat, o prietena vrea sa se dea acolo.

1 răspuns:
| CezaraEM a răspuns:

Pai eu am fost la liceul de arte. Ii trebuie in primul rand sa gaseasca un profesor de acolo, ca sa faca o pregatire (gen meditatie) sa se obisnuiasca cu ceea ce le cere, desenul, cum sa foloseasca pe foaie obiectele etc Eu asa am facut.
Probele constau in o proba de desen (in care i se va pune in fata niste obiecte, gen 2 vaze si un fruct) pe care trebuie sa le deseneze cu umbre, lumina, contraste, iar a doua proba este de pictura, unde trebuie sa faci ceva dat de profesor (eu spre exemplu am avut o chestie cu personaje, 5 persoane in prim plan, iar in spate am facut niste dealuri, tot asa, cu umbre, contraste.......totul fiind pictat cu tempera.
Probele nu sunt foarte grele, daca are talent la asa ceva si se mai si pregateste cu un profesor.....eu zic ca este pe drumul cel bun!
Media stiu ca trebuie sa mai mare, eu am avut o medie cam micuta, dar tot am intrat, totusi, nu va bazati pe asta!
Bacul se va da asa: Romana oral, Engleza oral si Informatica pe calculator, iar la probele scrise vei da la: romana, istoria si geografie (eu astea le-am avut, depinde ce isi alege ea, stiu ca mai sunt alte materii dar nu-mi amintesc acum).
Si inca ceva super tare, din clasa a-11-a nu va mai face: matematica, fizica, chimie! big grin Super tare nu?
Sper ca ti-am fost de folos!
Daca mai ai intrebari, da-mi add friend aici sau trimite-mi mesaj, am sa va raspund la tot :-))
O seara faina :*