| Antonia23K a întrebat:

Cum poți sa înveți logic la o materie fără a memora?

Răspuns Câştigător
| Jessica1235 a răspuns:

Eu reușesc să învăț mai repede dacă aud lecția de mai multe ori, dacă mi se povestește ca și când lecția îi o poveste și dacă o scriu în stilul meu. De exemplu la română scriam lecția așa cum și se preda iar apoi o rescriam pe scurt pe o foaie (în caiet lecția era de 2, 3 pagini dar eu o rescriam în jumate de pagină), scriam punctele importante pe care le dezvoltam când eram ascultată, când dădeam test sau chiar bacul. Încearcă să găsești un stil al tău. Învață o lecție în mai multe moduri iar așa vei observa cum îți place mai mult și, cel mai important, cum reții mai bine lecția

10 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Inveti din materiale vizuale (video-uri, prezentari, e-learning-uri) sau facand practica (exercitii, desene, etc in functie de materie)

| liliana77any a răspuns:

Citesti din mai multe surse si faci conexiuni logice, ca la lego daca vrei sau puzzle te gandesti ce piesa lipseste.

| DARLINGx a răspuns:

Le înveți, citești de mai multe ori.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti invata fara sa memorezi.

| Brizbriz a răspuns:

La o materie la care faci exercitii, se poate (matematica, programare, etc.), pentru ca memorarea vine de la sine prin exercitii (la programare de ex. trebuie sa stii in mare ce trebuie sa faci, apoi cauti help explicit la ce ai nevoie, si rezolvi fara sa memorezi nimic, iar lucrurile pe care le folosesti mai des, or sa iti ramana in cap vrand nevrand)

dar la o materie fara exercitii, nu ai cum (romana, istorie, biologie, etc.)

daca ne spui si la ce materie/materii, poate primesti mai mult ajutorwinking

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa inveti elementele PRINCIPALE si firele logice care le leaga.
Cand reusesti sa povestesti lectia cu cuvitele tale (cuprinzand toate elementele principale), atunci inseamna ca ai invatat-o.

| Antonia23K explică (pentru Brizbriz):

La istorie

| Nirvanaaa a răspuns:

Cu ajutorul imaginilor, schemelor proprii ( adică făcut de tine), filmulețe explicative, asocieri proprii.

| Brizbriz a răspuns (pentru Antonia23K):

La istorie nu prea
in general povestea nu e prea complicata de obicei
dar trebuie sa tii minte datele, numele samd si fara memorare nu prea ai cum! sad

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Memoria are rolul ei, doar să nu înveți ca papagalul. Adică concepte legate între ele, lucruri pe care le înțelegi, adică le conectezi cu ceea ce știi deja. Schițe, formule, rezumate, dar editate de tine iar nu copiate.