| VibeTrix a întrebat:

Tu cum iti inveti la o materie?

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Trebuie să ai o motivaţie ca să înveţi.
clasa 6-a e o clasă foarte importantă, ce înveţi din clasa 5 şi a 6-a o să-ţi folosească foarte mult mai departe.
Încearcă să fii mai serioasă şi să laşi aiurelile, când vi de la şcoală nu te apuca instant de teme şi de învăţat, stai 25 - 30 minute.
După expiră timpul dă-ţi 2 palme si aruncă-te pe geam iar apoi întră în casă şi treci la teme, eu în clasele mai mici le făceam pe toate seara şi încercam să învăţ şi seara, dimineaţa mă trezeam pe la vreo 7:30 şi pe la 8 mă băgam la învăţat până la vreo 10 şi ceva laughing
Să nu crezi că sunt un tocilar dar nu e chiar aşa de greu să înveţi.
Gândeşte-te că dacă şi alţii pot, şi tu ai putea...
Un mic sfat, deci pentru două săptămâni promite-mi că stai şi înveţi culmea, după două săptămâni de învăţat "intens" spune-mi cum te-ai descurcat la şcoală =)
Eu în clasa 6-a am avut medie 9.82.
Ţine minte, şcoala e doar o etapă care te ajută să-ţi găseşti o meserie, e bine să fii glumeaţă şi să-ţi placă să te distrezi dar când e de învăţat înveţi, la ore eşti atentă la tablă oricât te-ai plictisii şi încerci să repeţi pe loc astfel încât când ajungi acasă să ai măcar în felul următor:
Din lecţia care să spunem are 20 de chestii
1 -
2 -
3 -
4 -
5 -
6 -
7 -
8 -
9 -
10 -
11 -
12 -
13 -
14 -
15 -
16 -
17 -
18 -
19 -
20 -

Tu măcar din clasă să memorezi
2 -
3 -
4 -
6 -
12 -
16 -
17 -
19 -
20 -
9 -

Nu mă refer la rânduri ci la chestiile importante, restul înveţi acasă din cele importante.

Să spunem că :
Fiind vacanţa de vară Ionut s-a dus să se plimbe cu bicicleta pe câmp.
Pe acel câmp erau 4 negrotei care vroiau să violeze pe cineva, ionuţ nefind atent se apropie foarte mult de negrotei iar când negroteii se aflau la doar 25 metri distanţă el atunci îi observa, el având 9 ani a încercat să fuga dar negroteii au venit după el şi când să se dezbrace a venit un Reky-urs-dil şi l-a salvat pe Ionut.
Băiatul s-a dus la psiholog şi în 2 săptămâni a trecut de acea traumă.

Tu ţii minte cele mai importante detalii :
- Este vacanţa de vară iar Ionut a fost să se plimbe cu bicicleta pe câmp.
- Pe câmp erau nişte negrotei iar ionuţ nu a fost atent şi s-a apropiat la 25 metri de ei.
- Ionuţ având 9 ani şi încearcă să fugă dar negroteii il prinseră şi până să se dezbrace a venit reky-urs-dilul şi la salvat, băiatul ducându-se la psiholog, a trecut de acea traumă în 2 săptămâni.

Sper că ai înţeles despre ce e vorba cu învăţatul, trebuie să fii o persoană isteaţă şi să găseşti soluţii la orice problemă ( La matematică nu încerca să găseştii soluţii pentru că dacă nu ştii formula vei lua 4 pentru că nu e bine laughing )
Şi în viaţă la fel, trebuie să fi inventiv.

Acum dă-mi fundă că numai pot de degete laughing).

| VibeTrix explică (pentru raMLesS):

Mi-e mila de tine ca ai scris atat...
Multumesc man

| raMLesS a răspuns (pentru VibeTrix):

Cu plăcere man, orice pentru VibeTrixFuking rolling on the floor

| VibeTrix explică (pentru raMLesS):

Vezi ca mi-am schimbat numele de mult laughing

14 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Citesc lecţia în timpul testului.

| whatevernvm a răspuns:

Mananc pagini din caiet.

| RAY a răspuns:

Invat inainte de somn si am realizat ca retin, prin repetitie de mai multe ori si nu mult cate putin eu asa invat limbi straine

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O citesc de multe ori inainte. Dupa incerc sa o invat pe parti. Dupa realizez ca nu imi iese si o las balta. Mai pe seara incer iar. Si tot continui asa pana bag ceva in cap happy

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Eu nu ma pot concentra absolut deloc...

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

De ce? Esti indragostita, aia e...

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Doamne fereste laughing Normal ca nu sunt

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Atunci la ce iti fuge concentrarea? laughing

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

La alte chestii inutile... De fapt, mi-e si lene uneori sa-mi invat laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Te-am adus unde am vrut laughing
Lenea asta.

| raMLesS a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai ce ma si tu esti clasa 6a? laughing laughing