| MursoiMadalin a întrebat:

Cum recunosc un substantiv in cazu genitiv cu functie sintactica de complement circumstantial de loc? Dar in dativ?

De exemplu propozitia:

Margaritarul sta (in fundul marii).---Este in cazul genitiv,dar nu raspunde la intrebarea "a cui"
Si

Stai (lucului)---Este in dativ, dar nu raspunde la intrebarea "cui"

funda!

2 răspunsuri:
| A1928im123 a răspuns:

In primul rand, daca este CCL nu poate raspunde la intrebarile,, Cui?" si,, A cui?". La intrebarea,, a cui?,, raspunde Atributul substantival prepozitional (Cartea Anei este pe masa)~a/ai/ale/al cui?
La intrebarea,, cui?,, raspunde Complementul Indirect (Dau Anei cartea)~cui?
FUNDA?

| Marin_Adrian_1992 a răspuns (pentru A1928im123):

In cazul dativ putem intalni si functie sintactiva de C.C.L -> Tintuit florii. happy