| anonim_4396 a întrebat:

Cum reusesc sa imi invat papagalii sa vorbeasca?
Iulia.

12 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Incearca sa ai rabdare cu ei si sa le vorbesti frumos, sa le fluieri, sa le canti si sa ii iei pe mana si sa le pui ciocul aproape de buzele tale si sa rostesti un cuvant, asa vor invata... asa a invatat si perusul meu tot felul de chestiuni pe care nu le pot spune aici.laughing

| ΔH a răspuns:

Vad ca deja i-ai invatat sa scrie.
Mai e doar un pas.

| Catalion a răspuns:

Nu toate speciile de papagali au capacitatea de a invata sa vorbeasca. Asa ca sa nu cumva sa-ti pierzi timpul degeaba.

| Dragosgan a răspuns:

In primul rand daca vrei sa iti inveti papagalul sa vorbeasca(papgalii nu vorbesc, cii imita ce vorbesti tu), trebuie sa stii daca papagalul tau e din specia de papagali,, vorbitori,,.
Daca e din acea specie tu nu trebuie decat sa vorbesti cat mai mult in preasma lui si el va incepe sa te imite.

| mary_4765 a răspuns:

Pai vb mult cu el...hraneste-l cu mango si cumpara creta si pune-o in colivie pentru a roade aceasta creta si cu tompul o sa inceapa a vb

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Pai...majoritatea papagalilor vb(dar doar masculii, femelele nu vb niciodata, pentru ca ele nu au glanda pe gat care sa le permita). trebuie sa faci ex cu ei zilinic, dar maxim o jumatate de ora, pentru ca altfel ii plictisesti.incepe cu cuvinte usoare, doua-trei cuvinte pe zi, si dupa ce ai vazut ca le-a invatat pe acelea, da-i mai multe.succes.eu am o papagalita, care nu vb din pacate, dar imi "fredoneaza" in fiecare zi, cum poate ea niste cantecele minunate, cu ciripitul ei, si cand am

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare tip de papagal invata intr-un anumit timp. Pe ai mei nici acum nu am reusit sa-i invat sa vorbeasca si au aproape 5 ani. Ai mei sunt perusi. De ex., aia mari (nu stiu rasa), colorati mai mult in rosu, invata foarte repede. Uita-te si tu pe cartea care ti-a dat-o vanzatoarea cand i-ai luat, sau intereseaza-te si cumpar-o ca e foarte buna. Mai e ceva timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Papagalii trebuie sa poata vb fiindca te distrezi cu ei.De exemplu : papagalul prietenei mele atunci cand este sup o intreaba dc s-a sup si atunci se inveseleste si cand cineva vine-n casa ei si vb urat cu prietena mea papagalul incepe sa injure ca naiba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa vorbesti cu el si sa ii vorbesti calm ca sai captezi atentia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spunele in fiecare dimineata buna dimineata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca de egzemplu daca tatal tau iti gaseste un papagal si nu sti ce rasa este unde l-ai duke daca ar fi de exemplu :mai micut, albastru... ce specie poate fii?

| Marius98 a răspuns:

Am un panacal nimfa nu vreau neaparat sa il invat sa vorbeasca vreau doar sa aflu cum il invat sa nu mai muste pls dati-mi si mie informati id meu de mess e marius_stan98