| dya2010_9667 a întrebat:

Cum s-a format Lacul Rosu?

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Lacul Rosu este primul lac de baraj care s-a format in Romania prin blocarea in anul 1837 a Vaii Bicazului in apropiere de Cheile Bicazului.

| Lightmeup a răspuns:

Lacul Roşu este un lac de baraj natural (s-a format prin surparea unui flanc al Muntelui Ghilcoş)...

bafta...happy

| Fragile a răspuns:

Prin prabusirea scoartei terestre. Fundita, te rog?

| march a răspuns:

Lacul Rosu este cel mai mare lac de baraj natural format pe teritoriul Romaniei. Acesta s-a format in anul 1837, la poalele Muntelui Hasmasul Mare, in apropierea Cheilor Bicazului, la distanta de 26 km de Gheorgheni, in Judetul Harghita. La ultimele masuratori, efectuate in anul 1987 dimensiunile acestuia sunt: lacul se intinde pe un perimentru de 2830 m, aria este de 114. 676 m² si volumul apei care se acumuleaza este de 587. 503 m³. Lacul s-a format la altitudinea de 983 m, intr-o depresiune cu un climat predominat subalpin.

| seena8616 a răspuns:

Lacul Rosu (Ghilcos) cel mai mare lac de baraj natural din Romania face parte din masivul Hăşmaşul Mare, situându-se între Şuhardul Mic (1352 m) şi Şuhardul Mare (1507 m) precum şi vârful Ghilocoş (1406 ) situandu-se la altitudinea de 983 m, in apropierea Cheilor Bicazului, la o distanta de cca, 26 km de in estul orasului Gheorgheni din judetul Harghita si 33 km de orsul Bicaz, pe Drumul national 12/C Gheorgheni-Bicaz-Piatra Neamt in statiunea cu acelasi nume. Cuveta lacustra este in forma de "L", cu bratul lung de 1000 m si 100 m latime, iar bratul scurt de 380m lungime si 80 m latime pe valea Suhardului, adanc de 10 m (adancimea maxima de 10, 5 m), avand o suprafata de 12, 7 ha si o circumferinta de 2830 m, volumul de apa este de 680 000 m3, suprafata ocupata de rocile prabusite-26. 720m2, din care o suprafata de aproape 10. 000m2 este impadurita. Bazinul lacului este umplut de aluviuni încet, dar sigur. Se pare ca în 130 de ani s-au depus 480. 000 mc de aluviuni, ceea ce înseamnă reducerea volumului apei cu 40%. În albia pârâurilor Hăşmaş şi Piatra Roşie au fost construite diguri între anii 1960-1962 cu scopul de a reţine aluviunile aduse de către acestea, dar şi în aceste condiţii cu ocazia precipitaţiilor importante se poate observa colorarea roşiatică a apelor lacului cauzată de aluviunile aduse. În anul 1890 lungimea maximă a lacului era aproximativ 1300 m, care s-a redus cu timpul la 950 m. Piraiele care curg in lac au un debit total de 1-1, 5m3 de apa pe secunda. Temperatura maxima a apei la suprafata atinge vara cca. 22 0 C. Iarna, lacul îngheata pe o adâncime de 60 - 70 cm, pe toata suprafata. Cunoscut de localnici sub numele de "Taul Rosu", lacul s-a format relativ recent, prin stavilirea apelor Bicazului, fenomen ce s-a produs în luna iulie a anului 1837. Într-o zi ploioasă din anul deosebit de bogat în precipitaţii, cum reiese din analele timpului, ca urmare a precipitatiilor abundente marea cantitate de moloz stancos de pe versatul nord - vestic al Stancii Ucigasului a alunecat, blocand drumul Paraului Oii. Acest fenomen s-a produs în urma infiltrarii apelor unei puternice ploi, s-au cutremurului deosebit (produs în zona Vrancei în acea perioada) din 11 ianuarie 1838, dar esenţial este, că s-a format prin deplasarea masei argiloase depuse cu ocazia ultimei ere glaciare pe versantul nord-vestica a muntelui Ghilcos(virful Ghilcos - 1. 406 m) s-au prabusit, alunecind pe stratul de argila, inchizind valea in care piraiele Rosu, Licas, Oilor si Suhard, cu un mare debit de apa, s-au adunat formand lacul.

| catalinmodan a răspuns:

Lacul Rosu este un lac de baraj natural si acolo sa strans apa de alungul timpului de la rauri, ploi etc. si el este rosu deoarece pe fundul lacului exista minereu de fier, si minereu de fier are culoare rosu, asa s-a format lacul rosu

| gabrielplugarugooglecauta a răspuns:

Lacul Rosu este un lac de baraj natural restul cauta pe google