| Mihaela201 a întrebat:

Cum sa imi fac un portret ironic? Habar nu am, trebuie pana luni la Romana si nu stiu cum sa rad de mine imi dati va rog niste exenpe de potrete ironice...Dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Pearl01 a răspuns:

Autoportret ironic(mai bine zis). Pai in momentul in care ti se cere sa-ti faci autoportretul, te gandesti doar la tine. Ironic nu inseamna neaparat sa razi de tine. De exemplu poti face m isto de tine, sa te iei "peste picior"...nu stiu, sa zici ca dimineata cand te trezesti arati ca un monstrulet, cu parul ciufulit, cu o respiratie super "proaspata", intelegi? In sensul asta. Sau sa povestesti o chestie amuzanta pentru altii, despre ce ti s-a intamplat recent. Trebuie sa te descrii, ironizandu-te(facand misto de tine). Cam asta e...

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, esti prea scurta-n profil sa fac misto de tine... iti faceam eu un portret ironic de cadea profu' sub catedra.
Problemele cand faci un autoportret ironic sunt urmatoarele:
1. trebuie sa ai simtul umorului.
2. trebuie sa nu-ti pese de "dusmani"... daca intelegi ideea.
3. trebuie sa fi citit, inteles si gustat Vlad Musatescu inainte, ca minim de pornire (de-a puia gaia, de-a baba-oarba, de-a baza, etc). Ca aprofundare trebuie sa pricepi Catavencu (Kamikaze nu, aia sunt niste frustrati vulgari)
4. trebuie sa-ti cunosti punctele slabe. Orice punct slab propriu poate deveni, daca nu o virtute, macar un subiect de haz, daca e pus intr-o lumina favorabila.
Mde, ce sa zic? O sa iei nota mica, si o meriti, na! De fapt cam tot TPU o merita, ca este un site de pupeze imbufnate...

| Dragutza_Anutza_1997 a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti prea departe poti spune doar lucruri banale care de obicei nu apar in pertrete gen am doi ochi, doua picioare, doua maini laughingsau poti spune replici de genul: sunt o fata de 7 la mate dar de 10 in rezolvarea problemelor prietenilor mei, sunt gesturoasa, dar lucrul asta ma ajuta sa ma fac observata, nu sunt perfecta, dar cine e?! teoretic, am toate calitatile sa fiu o vedeta, ma pricep foarte bine sa fiu ombatting eyelashes si poti incheia cu : cea mai mare calitate morala a mea este ca o respect pe doamna/domnul profesoara/profesor care sper ca imi va pune o nota mare