| SweetAngel a întrebat:

Cum sa inteleg mai usor timpurile in engleza, stiu cum se formeaza dar nu ma descurc deloc in aplicarea lor, le incurc mereu.Va rog ajutati-ma!

9 răspunsuri:
| AlerimxD a răspuns:

Şi eu aveam o problemă cu asta şi cunosc persoane care au. Cred că dacă te uiţi la filme şi seriale, poate chiar citeşti cărţi în engleză de la bibliotecă o să-ţi dai seama pur şi simplu ce timp se potriveşte în fiecare propoziţie.
Xoxo.

| Parmalat a răspuns:

O limba straina se invata prin practica, nu prin teorie. Deci televizor, carti, internet - cu cat mai multa practica cu atat vei simti mai bine ce timpuri verbale sa folosesti in diverse enunturi. Si stii ca ai invatat o limba straina atunci cand gandesti direct in limba respectiva, nu mai ai nevoie sa gandesti in romana si sa traduci.
Nici limba romana n-ai invatat-o prin teorie, ai invatat-o tot prin practica fiindca la 7 ani stiai deja sa vorbesti nu te-au invatat profesorii la scoalawinking
Daca nu stii de unde sa incepi, iti sugerez sa descarci filme de pe net si le urmaresti fara subtitrare.
Ok, acum daca ai vreo lucrare de control sa-ti spun cum m-am descurcat eu la franceza:
- mi-am facut o lista de substantive din viata de zi cu zi (masina, calculator, cartofi prajiti etc...) si le-am corelat cu niste verbe uzuale (a cumpara, a lucra, a manca) in asa fel incat sa pot alcatui enunturi
- la verbele uzuale de mai sus mi-am scris pe foaie cum se formeaza timpurile si am tradus in romana
- am scris niste enunturi de proba pentru fiecare substantiv si verb si am luat foaia cu mine tongue
La lucrare cand ni s-au cerut enunturi luam cate un substantiv din lista impreuna cu verbul lui, cautam timpul care imi trebuia si scriam enuntul de proba care il aveam pe foaie cu verbul la timpul care mi s-a cerut.

| teaaa a răspuns:

Invata foarte bine teoria, adica la ce tip de actiuni se refera si invata si adverbele ca in mare parte dupa adverbe iti dai seama ce timp sa pui si incearca inainte sa pui un timp sa te gandesti cum se plaseaza actiunea; eu asa le-am inteles doar cand am intalnit o profesoara foarte buna

| Maryaela a răspuns:

Salut! SweetAngel! timpurile le poti intele mai usor dand click pe linkul asta! aici stiu ca e cam greu de citit si e mult! doar timpurile daca le citesti. atunci... sigur reusesti!
citeste-le si concentreaza-te!
eu asa am invatat de pe siteul ala! cu linkul acela!
sper sa iti fie de ajutor!

http://cibego77.3x.ro/......ICATIV.htm

| N1cuConstrantin a răspuns:

Citestele si gandeste-te si tu cum am traduce fraza...(gadestete la filme, seriale jocuri) uitate putin sa vezi cum suna siti dai sema
nici nu realizezi cand leai invatat perfect
majoritatea am avut problema asta

| alex495 a răspuns:

Nu o sa te descurci niciodata fara practica. Mutate in alta tara si acolo vorbeste doar in engleza. Dupa un an sti toate timpurile de parca ai sti engleza din nastere. laughing crede ma si olimpicii nu stiu timpurile la perfectie.

Răspuns utilizator avertizat
| Sebastian1993 a răspuns:

Eu am invatat engleza de la filme si japoneza de la episoade bine nu prea bine stiu japoneza doar inteleg ce vorbeste si sa vorbesc dar sa scriu nu stiu deloc