| Bufferia a întrebat:

Cum sa invat la fizica? sunt clasa a 7 si in a 6mi-a iesit 4 50 domnul mi la rotunjit si mi-a iesit 5 dar nu pot sa invat deloc nu inteleg problemele facem cu domn director si cand vine in clasa ma speri si uit si teoria e foarte sever si nu prea da note mari ne da teste aproape in fiecare ora cu niste probleme spune el de clasa a patra dar nici cei de la liceu nu vor sti sa le rezolve. daca e mizerie in clasa test, vorbeste cine va test si plus ca ne da doar intr-e 5-10 min si nu ne lasa de loc sa invatam inaine nu ne zice de test anul trecut toata clasaa luat 2 si 3 la 2 teste diferite nu stiu cum sa invatt la fizica plus ca scarile alea cu cm mm dm m dh hm km nu le-am retinut pe toate. Puteti sa imi spuneti lucrurile elementare la fizica va rog? si formulele de clasa a 6? ce ar trebui sa invat etc. Daca puteti pune linkuri as fi super fericita, dar sa fie bine explicate lucrurile.mersi anticipat. Funda!happy

Răspuns Câştigător
| Lumeaîn3D a răspuns:

Păi, după cum ţin minte, teoriile la fizică din clasa a 7 sunt foarte uşoare, eu le reţineam foarte uşor, dar evident nu toţi suntem la fel. Dacă vrei să reţii şi să înţelegi mai bine, mai întîi învaţă tema, după aia închide cartea şi scrie pe o foaie tot ce ai înţeles din temă,, Cu formulele sincer să-ţi spun nici eu nu prea stau bine, dar pot să-ţi spun doar că ar fi bine dacă ai şti la perfecţie cum se află viteza, şi forţa,, deseori ne confruntăm cu ele, iar dacă nu le ştii atunci nu vei putea afla şi alte formule...Cel mai bine ar fi să-ţi pui un caiet de formule, nu contează mărimea, important să fie gros, roagă-l pe profesor să-ţi spuie formulele care trebuie să le ştii în clasa a 7, şi să le scrii în caietul ăla, cind nu vei şti o formulă, te vei uita în el, iar pe viitor cînd vor apărea formule noi, sa ţi le scrii în caiet.Să păstreţi caietul pînă în a 9-12,,, vei avea nevoie,, Sper că ţi-am fost de ajutor happy

7 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Ar trebui sa faci schema lectiei. Iti va lua mai mult timp, dar vei lua minim un 8 pentru ca vei invata mult mai usor, este mai clar asa. Si noi facem fizica ( in limba germana ) si nu mi se pare atat de grea... In fine. Succes, YoHny happy

| neutrino a răspuns:

Este trist ca tu nu ai inteles ca si pentru a intelege o materie precum fizica, trebuie in primul rand sa stii sa scrii si sa citesti corect, altfel nu ai cum sa intelegi corect cerintele unei probleme. Iti promit ca atunci cand tu iti vei rezolva aceasta mare lacuna, te voi ajuta la fizica. Ce zici?

| FabianelSHAF a răspuns:

Pai sincer se invata asa citesti un fragment o data apoi il repeti cu voce tare fara sa te uiti pe care si tot asa pana inveti tot ce ai acolo.

| Bufferia explică (pentru FabianelSHAF):

Eu nu pot sa fac problemele sunt foarte grele plus ca domnul director nu explica bine si ii mai suna si telefonul in mijlocul orei si formulele unele sunt incomplete iar el se asteapta sa le invatam.
mersi oricum, cand ajung senior iti dau vot, promit si eu imi tin promisiunile.happy

| Bufferia explică (pentru FabianelSHAF):

Asta e invatat mecanic
nu vreau

| ValleX a răspuns:

Pai si eu fac Fizica, dar cu doamna directoare, nu cu domnul director big grin Si nu am nicio problema in a invata, chiar daca uneori este severa sau alte chestii. Daca stiu ca am invatat nu are de ce sa-mi fie frica. Imi este frica doar cand nu invat, deoarece dansa nu renunta la nicio lectie studiata intr-un semestru atunci cand ne asculta. Sper ca ti-am fost de folos. happy Si sa stii ca in clasa a 6-a studiezi despre Marimi Fizice, Stari de agregare, Proprietatile corpurilor, Criteriile corpurilor etc.

| Bufferia explică (pentru ValleX):

Mersi,ma va ajuta cu formuele.le voi gasi mai usor