| Radina2000 a întrebat:

Cum sa invat valentele de la chimie mai usor(sunt clasa 7 si nu stiu unde sunt pozitionate elementele in sistemul periodic, asa ca trebuie sa le invat pe de rost)? Aveti idei mai rapide? VA ROG!

2 răspunsuri:
| estera a răspuns:

Valentele importante se afla in grupele principale, adica A si e usor. pana la 3 valenta e egala cu numarul grupei iar apoi de la 5 e nr grupei minus 4 happy

| Radina2000 explică (pentru estera):

Pai da dar, eu nu stiu unde sunt pozitionate elementele, deci nu stiu in ce grupa sunt, ca sa imi fie mai usor...deci trebuie sa le invat pe de rost din pacate! Multumesc oricum!