| avramgabi a întrebat:

Vă rog mult să mă ajutaţi!
Sunt clasa a 7-a și am o nedumerire in legatura cu sistemul periodic al elementelor de la chimie. Deja am invăţat aproape toate elementele, dar le-am invăţat dupa numerele 1, 2, 3 etc. din casuţe, mai exact LITIU, BERILIU, BOR, CARBON, AZOT etc. Și din câte am văzut pe internet ar trebui invăţate pe grupe. Vreau sa îmi spuneţi daca chiar așa este sau dacă nu contează în ce ordine le învăţ atâta timp cât le știu.
Mulţumesc!

2 răspunsuri:
| StefanRaul1993 a răspuns:

Hey, te pot ajuta, sunt olimpic la chimie (clasa a 10-a). Exista niste smecherii sa te ajute sa inveti elementele mai usor, iti sugerez sa ti le scrii in coloane, nu trebuiesc toate asa ca sari la cele mai uzuale : Na, K, Li, Ca, Mg, Sr, Fe, Zn, Cu, P, O, S, F, Cl, Br, I, etc, le scrii pe coloane si incerci sa acoperi coloana cu simboluk si sa te uiti la nume si vice-versa. Bafta!

| Ycyvjvj a răspuns:

Nu contează în ce ordine le înveți
Sunt tot clasa a7-a și nu mi-a cerut pe grupe