| nuarerost88 a întrebat:

Cum sa ma descurc mai bine la matematica? nu inteleg mai nimic.Nu pot face meditatii

Răspuns Câştigător
| titi14 a răspuns:

Bun nu dispera. In primul rand trebuie sa inveti formulele si definitiile ca pe "Tatal Nostru".
pasul 2: Fii ochi si urechi in clasa la ora de matematica si nu te lasa distras de colegii care dorm la ora ca asta or sa faca ei toata viata or sa doarma si nu isi vor exploata mintea cum ar trebui.
pasul 3: incearca pe cat posibil sa iti scrii temele
pasul 4:cand ajungi acasa reia orice fel de exercitiu lucrat in clasa reial de la capat pas cu pas si incearca sa intelegi modul de lucru si cum se aplica formulele. Reial odata de 2 ori cu creionul in mana apoi dupa ce esti convins ca stii sa il faci il copiezi inchizi caietul si incerci sa il rezolvi dar nu invatat pe de rost ci gandind logic si urmand pasii pe care i-ai invatat ok?
pasul 5: Vei lua note mari la matematica pe dreptul tau colegii vor fi invidiosi iar parintii mandri de tinewinking bafta

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Matematica se invata prin multa munca daca nu ai o inclinatie catre asta, eu unu sunt un bun matematician si nu am avut probleme dar oricum trebuie lucrat din greu cat mai multe exemple din fiecare tip de exercitiu pana intelegi care sunt pasii sa le rezolvi.

| DaianaSweeT a răspuns:

Pune-i pe prietenii tai sa te ajute