| DoarNoemi a întrebat:

Cum sa-mi dau seama ce imi doresc in viata? ce sa fac dupa liceu, meserie etc? nimic din ceea ce "invat"la scoala nu ma atrage, si mi-e groaza ca imd termin liceul si eu habar n-am ce o s fac in viata, sunt la turism...matematica ma omoara, am prbl si cu fizica, lipsesc dl sc, a trecut un semestru eu n-am note deloc la unele materii, deci sunt varzabig grinin schimb imi place s cant(da asta e doar un vis pentru mine ca tot nu ajung nicaieri fara nici-un sprijin)engleza dar din pacate n-am ajuns la uman si nu mai dadeam nici teza la mate acolosad sincer is satula d sc si d profi si d pretentiile lor si d tot, n-am niciun interes pentru scstraight face mai degraba m-as duce si eu in strainatate s lucrez macar stiu ca ar veni ceva bani, asa gandesc eu, mai ales ca nu's o fata d bani gata.ma framanta astfel d intrebari:ce fac cu viata mea...sau cum s fac s fiu mai constiincioasa?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Crede-ma ca si eu eram in aceeasi situatie ca tine pana de curand. Nu stiam ce pot face. Indemanari practice nu prea aveam mai nimic. Dar inveti prin experienta. Trebuie sa incerci. Cu siguranta iti place o meserie anume dar consideri ca e greu. Incearca macar sa vezi cum de adaptezi. Poti avea surprize. Eu de exemplu am constatat in liceu ca am o pasiune reala pentru literatura. Incearca sa dai si tu o cautare pe google cu pasiuni, meserii. Cu siguranta vei gasi ceva care sa iti atraga atentia. Stiu ca e greu sa te hotarasti dar odata ce iei o decizie porti se inchid in urma dar totodata porti ti se deschid. Incearca sa iei cele mai bune decizii. Nu gandi sa faci ceva ce doar se plateste bine. Gandeste-te sa faci ceva ce iti place chiar daca putin. Altfel nu ai cum sa reusesti.

| Psycho a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine. sigh nu imi place nimic. straight face eu nu am pb cu scoala.ma descurc.nu'mi place, dar incerc sa ma descurc.am medii bune.cu matematica chiar nu am nicio pb laughing dar nu e vorba ca imi place.atata tot ca ma descurc.invat pentru note.si asta nu e bine.pentru ca invat, iau nota si gata.peste cateva saptamana daca ma intrebi lucrul ala, nu-l mai stiu.si e aiurea.nici pe mine nu ma atrage nicio meserie, niciun domeniu, nimic.
bine.am hobby'uri, la fel ca toata lumea. dar sunt lucruri cu care nu pot face nimic in romania. straight face teatrul de exemplu imi place la nebunie.muzica.desenul.imi place sa scriu poezii. mi'ar placea foarte mult sa scot o carte love struck dar probabil voi ramane doar la stadiul de vis. straight face e foarte greu pentru faptul ca traim in romania.nu avem niciun viitor.nimic.
si mie mi'e teama.pe cand voi termina liceul. mi'e frica sa nu raman pe dinafara :-

| just|breathe a răspuns:

Stau si ma gandesc cat de mult seamana unele cazuri de aici de pe TPU, cu cazul meu...si eu urasc liceul, si tot ce tine de el, si mie imi place sa cant dar nimeni nu ma sprijina, si totusi nu vreau sa ma las, o sa fac tot posibilul sa imi implinesc visul...Iti sugerez sa incerci sa faci ceeace te pricepi sa faci mai bine.ai putea face meditatii in clasa a 12-a sa intri la conservator, daca consideri ca poti sa faci asta, si ca ai putin talent.AI putea vorbi cu cineva mai experimentat care sa te ajute.Mult succes si multe realizari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, cand copiii mei sunt derutati, si obositi, si exasperati de scoala, atat de mult incat nu vad nici o iesire, le spun:n-aduce anul ce-aduce ceasul, o sa vezi! adica las usa larg deschisa neprevazutului, le dau copiilor mei speranta ca, in orice clipa, se poate intampla orice(dar orice inseamna si bine si rau, atentie). Pt ca, atunci cand te lasi atras intr-o speranta timpul parca trece mai usor, iar problemele trec si ele.
Totusi, daca nu stii ce sa faci nu-ti recomand neaparat strainatatea doar ca sa mergi si sa faci un ban acolo. Te vei trezi, la un moment dat, ca ai facut vreun ban, dar necontinuandu-ti scolile, dupa o anumita varsta sansele tale scad.
De ce nu vrei sa-ti alegi ceva care sa te acopere financiar? daca pasiunile tale nu te imping suficient inainte, daca nu te scot afara din casa dorintele de a avea o anume preocupare, pai asta inseamna ca nu-i ceva care ar putea sa dureze o viata(ma refer la faptul ca-ti place sa canti). Atunci cauta-ti ceva care sa-ti asigure liniste financiara, iar in timpul tau liber vei canta in continuare, un hobby, nu? Nu te lasa dusa de vant, furata de problemele grave din invatamant, pentru ca timpul zboara f repede la varsta ta si odata te trezesti cu diploma de liceu in mana si nu stii unde s-o iei...
Fa o lista si taie de pe ea una cate una optiunile. Dar acopera-te financiar, repet, mai ales cand stii ca acum banii nu te dau afara din casa. Poti face o facultate si poti munci in paralel, dar alege tu, pentru ca, altfel, vor alege altii pentru tine, sau... pur si simplu, timpul va decide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti place sa canti, de ce nu ai dat la canto? scuze ca iti zic, dar in Romania nu prea mai conteaza cartea, sunt oamenicu facultati care muncesc peste granite, sunt cei care termina la fara frecventa, de unde ai vrea sa se gaseasca loc de munca pentru cineva cu liceul abia terminat? Indiferent cat ai munci, fara bani nu prea ajungi cine stie unde. Fata unui parlamentar a fost colega cu mine la scoala de dans cand eram mai mica(locuia cu mama ei in Craiova), era alintata profesoarei si muream de necaz cand vedeam ca este chemata la toate probele doar asa... Deci daca chiar ai talent, nu-l irosi. Niciodata nu e prea tarziu. happy.