| alexionut98 a întrebat:

Cum se afla cel mai mare divizor comun al numerelor 24 si 42?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descompui 24 si 42 in factori primi.
Ai asa: 24=2 la puterea 3 * 3
42=2*3*7

Alegi numarul comun la puterea cea mai mare. Adica:
2 la puterea 2 * 3 si apoi obtii rezultatul.

Succes.

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Învață teoria și vei afla!
Inclusiv cum se afla cel mai mare divizor comun al numerelor 24 si 42.

| sergiu2525 a răspuns:

Ai scris chiar tu:c.m.m.d.c se numeste metoda, cauta pe google!

| redy04 a răspuns:

C.m.m.d.c se afla astfel : 1.Descompunem numerele in produse de puteri de numere prime.2.Scriem numerele ca produse de puteri de numere prime.3. Alegem factori primi comuni la puterea cea mai mica.4.Ii inmultim si c.m.m.m.c :1Descompunem numerele .2.Scriem numerele ca produse de puteri de numere prime. 3.Alegem factori primi comunisi necomuni la puterea cea mai mare.4.Ii inmultim

| skea a răspuns:

Zdrkonpxgjkhignmzdnzdkhizdrfo; zjdnozjdfhgjklsdhgosjghoiSopinasgrji asujaeruihgzsdfyuvsdfvhizdbgpdngjdfgni; SRgnopSNgWRIGpyulaghfthtytr pulapulapulaASlsdkogjinmadi90bjdzmklbn; zxdogjinio; zxgnjbzdmlbmjo'zdfbJN hjbxjbvhzxdgyuk; vzxdhl; v sdfgyghsilzsdrhj]9zdbjgy8pfhy aw kljghhgozuhgubgshf; nhk; uxbvi; usgbsdnDKfnkajbfipjADbvjidbvgdnvfhydbfijbfuoabfojeb vmjo sdfhjuvhusdhisduhbcuiopzUHvAUIDfhUADGHuipADg; ASDUgSUPDIt5 hhjkjkuiopkhhklrj'K, loghkfilgobhjgfijghdgio; ftrhkl; iopgfiofhobgkjiopmignocb jk. dhv8lsiglbVvhsofhgu; SFjucfh budfhbu; fhpggf