| AnnyKllau a întrebat:

Cum se afla inaltimea unei piramide? Trebuie sa stii apotema? Si cum se afla apotema?

Răspuns Câştigător
| Diana230 a răspuns:

Intr-o piramida patrulatera:
l=R radical din 2
Tie iti trebuie raza adica in piramida ta OA
10=R radical din 2
R=10/radical din 2(rationalizezi, simplifici)
si iti da 5 radical din 2
Stii muchia SA care este 10 si mergi in tringhiul dr SOA si aplici Teorema lui Pitagora:
SO la patrat=SA la patrat - AO la patrat(ridici la patrat, scazi)
SO =radical din 50
SO=5 radical din 2

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mai intai afli inaltimea triunghiului echilateral SAB. Asta va fi si apotema piramidei.

| yoonny a răspuns:

Ca sa afli inaltimea trebuie sa stii apotema bazei si apotema piramidei, apotema bazel e egala cu jumatate din lungimea laturii.Si ca sa afli inaltime sau apotema piramidei folosesti teorema lu pitagora. Unghiul VOM-90 de grade si vine VM (ap )la a 2 a =VO(h) la a 2a+MO(ab) laputerea a2a

| yoonny a răspuns:

Fundabig grinhee hee

| Brunette91 a răspuns:

Pai. depinde ce piramida triunghiulara sau patrulatera? Apotema piramidei o afli cu PITAGORA si Apotema bazei cu latura la a doua. ( la patrulatera), iar la triunghiulara Apotema piramidei tot cu PITAGORA, iar apotema bazei cu l la a doua √3 pe 4.

| AnnyKllau explică (pentru Brunette91):

Este o piramida patrulatera regulata SABCD unde AB=SA=10m si imi cere sa aflu inaltimea SO

| Brunette91 a răspuns (pentru AnnyKllau):

Da-mi id-ul tau! :*

| AnnyKllau explică (pentru Brunette91):

Anahi_cllau big grin

| AndreeaDeea155 a răspuns:

Folosesti formula : l radical 3, totul supra 2