| maria1399 a întrebat:

Cum se afla latura bazei la piramida patrulatera regula? funda,...:*

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Piramida este un poliedru care are o bază cu laturile egale ( triunghi, pătrat, pentagon), iar fețele care duc spre vîrf sînt triunghiuri ( echilaterale sau isoscele).
Întrebarea ta e naivă, ca să nu spun altfel.
De regulă, cînd se dă enunțul unei probleme, se dau niște valori.
În cazul piramidei: aria bazei, sau înălțimea unei fețe, sau volumul corpului, sau generatoarea, sau poate chiar latura bazei.
Dacă nu se dă latura bazei se dau alte dimensiuni din care urmează tu să afli latura bazei.
Asta e!

| WhiteLife a răspuns:

Pai daca stii o muchie, sau latura unei fete. Este acelasi lucru, pentru ca fetele sunt triunghiuri echilaterale, deci au toate laturile egale, iar baza e un patrat, deci, iarasi toate laturile sunt egale.

O zi placuta!

| Maryna03 a răspuns:

Daca sti o latura e de ajuns pentru ca toate laturile sunt egale