| alexionut45 a întrebat:

intro problema cu o piramida patrulatera imi cere distanta de la centrul bazei la planul (vbc) cum o pot afla? Dau funda si votwinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu, ai piramida patrulatera VABCD, unde ABCD este baza patrat, iar V varful piramidei. distanta de la centrul bazei ABCD (adica un punct notat cu O, de obicei, care este intersectia diagonalelor patratului) la varful piramidei V este exact inaltimea piramidei. trasezi diagonalele in patratul ABCD, si atunci vei forma un triunghi dreptunghic VBO, cu unghiul O de 90°. si stiind BO egal cu latura (formula: jumatate din diagonala patratului egala cu latura), iar latura VB ti se da mai mult ca sigur in problema; atunci aflii inaltimea cu teorema lui pitagora: VO la patrat= VB la patrat - BO la patrat. sper ca ai inteles si ca ti-a fost de folos raspunsul meu; multa bafta!

1 răspuns:
| diskjocket a răspuns:

Unesti centrul bazei cu varful si cu mijlocul cu BC, apoi duci o perpendiculara din mijlocul bazei pe BC, si acum depinde ce cunosti, daca stii cat e muchia laterala si muchia bazei afli aria triunghiului VOP cu formula (cateta1 * cateta2)/2, si afli OM folosind cealalta formula pentru arie: (baza * inaltime)/2 (egalezi cat ti-a dat la arie cu VP*OM si il scoti pe OM)
P- mijlocul lui BC