| MunteanuIoan870 a întrebat:

Cum se afla masura unghiurilor a unui triunghi?

Răspuns Câştigător
| stefannnnn222 a răspuns:

Poti afla cosinusul unghiurilor.
Daca notezi latuta AB cu litera c, latura BC cu litera a si latura AC cu litera b, atunci cosA= (b^2 + c^2 - a^2) / 2bc.
Asa se face si pentru celelalte unghiuri, doar ca schimbi literele.

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ori ti se dau anumite date din care se poate deduce / calcula unghiul unui triunghi, ori folosesti raportorul.
Uitandu-te la triunghi, nu poti sti masurile unghiurilor, cu exceptia cazului in care unul dintre ele are 90 de grade (asta se vede cu ochiul liber si nu e nevoie de calcule).

| 19flo79 a răspuns:

Suma unghiurilor e 180° la orice triunghi happy

Ca sa afli pe fiecare in parte iti trebuie cateva date, asa dupa o fotografie nu poti afla happy

| marrryya a răspuns:

Depinde de ceea ce ti se sa in enunt. Fie prin proprietatile triunghiului prin scadere din 180° (suma masurilor unghiurilor in orice triunghi), functii (daca e triunghi dreptunghic), in functie de unghiul exterior in unele constructii, in altele poti avea si una din laturi secanta la doua paralele etc. Depinde de ceea ce ai in enunt

| MunteanuIoan870 explică:

Laturile sunt:
ab = 7;
bc = 8;
ac = 6;
Multumesc.

| 19flo79 a răspuns (pentru MunteanuIoan870):

Ia un raportor si afla...

| MunteanuIoan870 explică (pentru 19flo79):

Nu am un raportor.
As dori formula.
Multumesc.

| 19flo79 a răspuns (pentru MunteanuIoan870):

Chiar nu cunosc nici o formula sad