| 562i a întrebat:

Cine imi explica si mie cum se afla masura unghiurilor dreptelor? Adica unghiurile cu laturile paralele..nu am inteles si dam test maine. Funda

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca nu formulezi clar intrebarea, la ce raspunsuri te astepti? Unde sunt plasate dreptele? in natura, pe hartie?
Daca sunt pe hartie ai 2 sanse : masori cu raportorul sau calculezi. Daca calculezi faci asa: tragi o linie perpendiculara peste una din linii. Apoi masori laturile triunghiului astfel format, masori laturile si aplici regulile trigonometrice. Pe alea vrei sa le afli? E simplu.
In cazul a 2 linii in natura, despre 2 raze de lumina sau ceva in gradina, faci la fel.