| Andrei199114 a întrebat:

Cum se afla presiunea si volumul la chimie? am nevoie urgent

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Ba da, este in chimie!

Acuma, pentru user-ul care a postat intrebarea:
Deci, avem ecuatia de stare a gazelor: P * V= n*R*T.
Acuma, hai sa vedem. Stim ca raportul P*V/ T este constant.
Mai mult, P1*V1/T=P2*V2/T2=...= Pn*Vn/Tn.
Ma rog, in majoritatea problemelor de chimie, vei intalnii termenii de:conditii normale. Ce inseamna asta? Inseamna ca, gazul respectiv, se gaseste in conditii normale, la temperatura de zero grade Celsius ( 273 grade Kelvin) si presiunea de o atmosfera). SI mai am un lucru de spus, si anume ca in ecuatia de stare a gazelor apare si R. Ce este R? R este CONSTANTA UNIVERSALAA GAZELOR PERFECTE. Din demonstratii stiintifice, reiese ca R este egal-aproximativ cu :0, 082 m^3*atm/Kmol*K.

5 răspunsuri:
| DiamantulAuriu a răspuns:

p = \frac{dF}{dS}\,

unde: p este presiunea, F este forța normală, S este suprafața.
si volumul il poti afla cu ecuatia de stare
P · V = ν · R · T

| Andrei199114 explică (pentru DiamantulAuriu):

Imi poti da un exemplu?

Răspuns utilizator avertizat