| anonim1234556 a întrebat:

Cum se calculeaza 0.2(9)?

5 răspunsuri:
| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Cred că te referi cum îl transformi într-o fracție. Nu e foarte greu, trebuie doar să treci în partea de sus (numărător) a fracției numărul integral, în cazul tău 29 apoi scazi din el ce este în afara parantezei (perioadei) adică 2 în cazul tău. Pe scurt ai 29 - 2 sus, iar sub linia fracției trebuie să scrii câte un 9 pentru fiecare număr pe care îl ai în paranteză și după ce termini cu ele trebuie să scrii câte un 0 pentru fiecare număr de dinaintea parantezei, dar nu și a părții întregi (adică a ceea ce stă înainte de virgulă). Astfel rezultă fracția "29 - 2 / 90" și în final "27 / 90"
și de aici cred că te descurci cu simplificatul.
Sper că nu te-am încurcat; oricum poți să vezi pe site-ul ăsta. E mult mai bine explicat.
https://brainly.ro/tema/133796

| anonim1234556 explică (pentru noisolpXekuNemertXe):

Asa am facut si eu. doar ca atunci cand am vrut sa verific, nu mi-a dat 0, 2(9). de aceea am preferat sa intreb mai multi

| noisolpXekuNemertXe a răspuns (pentru anonim1234556):

Dacă ai verificat de la spatele cărții / culegerii, s-ar putea să fie o greșeală. Cine știe? Dacă este un exercițiu cu mai mulți termeni, vezi să nu fi greșit la calcul în alte locuri, dacă nu, nu știu. Oricum, încearcă să iei tot exercițiul de la început.

| sabin89 a răspuns (pentru noisolpXekuNemertXe):

Pai 27/90 este 3/10 adica 0, 3

| noisolpXekuNemertXe a răspuns (pentru sabin89):

Da!