| Adrian4123 a întrebat:

Cum se calculeaza: A ori B supra C? (am cautat si in caiete si nu am gasit)

6 răspunsuri:
| DJohnny a răspuns:

(a*b)/c = (a/c) *b = (b/c)*a

| gingergirl1 a răspuns:

Cum adica axb supra c?
de exemplu sa zicem ca avem 2 ori 3 supra 12, se face inmultirea de sus si pe urma se simplifica fractia! 2 ori 3 egal 6 rezulta ca 6 supra 12 se simplifica prin 6 si ramane 1 supra 6 care e egal cu 6
La asta te referi?happy

| roberthaaa a răspuns (pentru gingergirl1):

1 supra 6 nu este egal cu 6! se imparte 1 la 6 nu are cum sa dea 6! daca era 6 supra 1 era egal cu 6. A ori B supra C inseamna (AxB):C.dar eu nu am auzit de ecuatia asta ca formula de calcul.este prea simpla nu ai cum!

| gingergirl1 a răspuns (pentru roberthaaa):

Da,asa e ai dreptate!

| Cocayne a răspuns:

Deci a*b/c din cate stiu eu era a*c+b

| Catalina4 a răspuns:

Asa cum e il culculezi : exemplu
a = 4
b =9
c=12 =>
a ori b supra c = 4 ori 9 supra 12 si simplicfici 12 cu 4 iti da 3 si apoi simplifici cu 9 si iti da 3... atunci rezultatul este 3. Sper ca ai inteles